< Wróć

Jak najkorzystniej wycofać auto z firmy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wykorzystywanie samochodów na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej jest obecnie powszechnym zjawiskiem. Trudno zresztą w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez auta. Niemniej jednak zdarzają się takie sytuacje, kiedy przedsiębiorca decyduje się na wycofanie samochodu z firmy. Jakie rozwiązanie będzie wówczas dla niego najkorzystniejsze?

Sprzedaż samochodu

Jedną z sytuacji, o których mowa powyżej, jest likwidacja działalności gospodarczej. Postanawiając sprzedać samochód po zamknięciu firmy czy też w innych okolicznościach, przedsiębiorca musi mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Pojazd można wycofać z firmy m. in. poprzez jego sprzedaż. Tutaj pojawia się zaś kwestia odliczenia podatku VAT z tego tytułu. W świetle obowiązujących aktualnie przepisów zwolnienie z VAT nie ma zastosowania przy sprzedaży auta, przy zakupie którego przedsiębiorca posiadał ograniczone prawo do odliczenia VAT-u. Oznacza to w praktyce tyle, że jeżeli zakupiony na firmę pojazd był używany także do celów prywatnych, to jego sprzedaż wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku.

Z drugiej zaś strony trzeba pamiętać o systemie korekt funkcjonującym od 1 kwietnia 2014 r. Znajduje on zastosowanie wtedy, gdy auto objęte ograniczonym prawem do odliczenia VAT-u zostało sprzedane w okresie korekty. W takich okolicznościach przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot części podatku, którego nie odliczył wcześniej. Okres korekty wynosi 12 lub 60 miesięcy, przy czym ten pierwszy dotyczy aut o początkowej wartości nie większej niż 15 tys. zł.

Nieodpłatne przekazanie auta na cele osobiste

Inną opcją w zakresie wycofania samochodu z firmy jest nieodpłatne przekazanie go na czynności osobiste. Wariant ten warto rozważyć szczególnie wtedy, kiedy przy nabyciu pojazdu mającego stanowić przedmiot sprzedaży przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku VAT. Wymieniona czynność nie podlega bowiem co do zasady opodatkowaniem podatkiem VAT. Ale uwaga – obowiązek wykazania należnego VAT-u może się pojawić, jeśli przy zakupie niektórych części składowych do pojazdu przedsiębiorca mógł odliczyć VAT. W ustawie o VAT nie ma co prawda definicji takiego pojęcia jakim jest „część składowa”, niemniej jednak zdaniem resortu finansów można tu brać pod uwagę definicję zamieszczoną w kodeksie cywilnym. W związku z tym za części składowe resort uznaje opony, silnik czy akumulator. Istotne jest przy tym to, w jakich okolicznościach nabyto części składowe – czy nastąpiło to wskutek dostawy towarów czy świadczenia usług. Istotną rolę ogrywa również to czy dzięki zamontowaniu w pojeździe zakupionych części składowych zyskał on trwale na wartości. Za podstawę opodatkowania jest uważana cena części składowej, a nie całego samochodu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
3 miesięcy temu

1fascinate


0
Would love your thoughts, please comment.x