< Wróć

Młodzi mają pracę

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W Polsce poprawia się zdecydowanie sytuacja osób młodych na rynku pracy. Pomimo faktu, że nastąpił sezonowy wzrost bezrobocia związany z brakiem prac sezonowych w rolnictwie, jednak systematycznie spada bezrobocie w ujęciu roczny. Według resortu pracy i polityki społecznej, prognoza spadku oscyluje w granicach 9,5 proc.

W styczniu 2015 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła, według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny 12 proc., co oznacza wzrost w stosunku do grudnia, ale znaczący spadek w ujęciu rocznym. Według prognoz resortu pracy, w lutym bezrobocie utrzymało się na tym samym poziomie. Oznacza to automatycznie, że w Urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1919,5 tys. osób, przy czym osoby młode, do 24. Roku życia stanowiły 24,5 proc. ogólnej liczby nowo zarejestrowanych. Oznacza to stopniowe zmniejszanie się udziału osób młodych, zwykle absolwentów wyższych uczelni i szkół, w grupie osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowych Urzędach Pracy.

Na koniec 2015 roku niewykluczone, że bezrobocie spadnie do poziomu 10 proc. lub mniej. Obserwowany jest wyraźny spadek bezrobocia wśród osób młodych pomiędzy 20. a 24. rokiem życia. Spada udział w liczbie osób bezrobotnych w przedziale powyżej 50. roku życia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x