< Wróć

Od 1 kwietnia mniej badań pracowników

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Tak zwana ustawa deregulacyjna zasadniczo ma ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej. Jedną z jej punktów, które weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2015 roku, była zmiana zasad prowadzenia badań lekarskich dla nowo zatrudnianych pracowników. Dzięki zmianom przedsiębiorcy będą mogli sporo zaoszczędzić.

Badania lekarskie po przyjęciu do pracy nie będą obowiązkowe dla osób, które podejmują pracę nie później niż 30 dni po odejściu od dawnego pracodawcy, ale są w posiadaniu ważnego orzeczenia lekarskiego. Dodatkowym warunkiem do spełnienia jest to, aby nowy pracodawca mógł stwierdzić, że warunki wykonywania nowej pracy przez pracownika będą takie samej jak u poprzedniego pracodawcy. Badania będą zbędne, w przypadku, gdy w ciągu 30 dni od zakończenia pracy ten sam pracodawca ponownie przyjmie pracownika na etat.

Dotychczas każda zmiana zatrudnienia czy podjęcie nowej pracy u innego pracodawcy, wiązało się z koniecznością realizacji badań lekarskich przez pracownika, a ich kosztami obciążany był pracodawca. Ułatwienia dotyczące zaniechania, zgodnie z prawem, badań lekarskich nowych pracowników, nie dotyczą stanowisk związanych z wykonywaniem przez nich prac szczególnie niebezpiecznych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x