< Wróć

Polski pracownik trzy razy tańszy od Europejczyka

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny, podaje, że praca pracownika z Polski generuje znacznie niższe koszty niż w przypadku przeciętnego Europejczyka. W ubiegłym roku pracodawcę godzina pracy w Polsce, poza rolnictwem i administracją, kosztowała średnio 8,4 euro.

Dla całej Unii Europejskiej praca jest znacznie droższa – przeciętnie nawet trzykrotnie więcej pracodawcy zmuszeni są płacić za pracę europejskiego pracownika. W Polsce koszty pracy są niewielkie – taniej jest tylko na Węgrze, Łotwie, Litwie, w Rumunii i Bułgarii.

Według Eurostatu, w 2014 roku Polak średnio zarabiał 6,8 euro na godzinę, podczas gdy statystyczny pracownik Unii Europejskiej – 18,6 euro. W strefie euro koszty pracy jednostkowej były jeszcze wyższe – 21,6 euro na godzinę.

W ostatniej dekadzie koszty pracy urosły w Polsce o 75 proc., a w Unii Europejskiej – o 24,2 proc Jeśli takie tempo wzrostu płacy pracowników w stosunku do realizowanej przez nich pracy, zostanie utrzymanie, dystans do krajów Zachodniej Europy zostanie definitywnie skrócony w 2046 roku. Do tego czasu Polska pozostanie atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych do prowadzenia tu swoich firm czy oddziałów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.