< Wróć

Polski pracownik trzy razy tańszy od Europejczyka

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny, podaje, że praca pracownika z Polski generuje znacznie niższe koszty niż w przypadku przeciętnego Europejczyka. W ubiegłym roku pracodawcę godzina pracy w Polsce, poza rolnictwem i administracją, kosztowała średnio 8,4 euro.

Dla całej Unii Europejskiej praca jest znacznie droższa – przeciętnie nawet trzykrotnie więcej pracodawcy zmuszeni są płacić za pracę europejskiego pracownika. W Polsce koszty pracy są niewielkie – taniej jest tylko na Węgrze, Łotwie, Litwie, w Rumunii i Bułgarii.

Według Eurostatu, w 2014 roku Polak średnio zarabiał 6,8 euro na godzinę, podczas gdy statystyczny pracownik Unii Europejskiej – 18,6 euro. W strefie euro koszty pracy jednostkowej były jeszcze wyższe – 21,6 euro na godzinę.

W ostatniej dekadzie koszty pracy urosły w Polsce o 75 proc., a w Unii Europejskiej – o 24,2 proc Jeśli takie tempo wzrostu płacy pracowników w stosunku do realizowanej przez nich pracy, zostanie utrzymanie, dystans do krajów Zachodniej Europy zostanie definitywnie skrócony w 2046 roku. Do tego czasu Polska pozostanie atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych do prowadzenia tu swoich firm czy oddziałów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

3mediocrity


0
Would love your thoughts, please comment.x