< Wróć

Nowe umowy na czas określony

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rząd przyjął nowelizację Kodeksu Pracy, wedle której zostaną wprowadzone zmiany w zakresie umów o pracę na czas określony. Zostały one niejako wymuszone na stronie polskiej przez Komisję Europejską, po tym jak „Solidarność” złożyła skargę.

Nowe umowy na czas określony nie będą mogły być przeciągane w nieskończoność. Po wdrożeniu w życie uchwalonych zmian, łączny czas pracy na takich umowach nie będzie mógł przekraczać 36 miesięcy, z czego trzy miesiące to okres próbny, z którego może, aczkolwiek nie musi skorzystać pracodawca. Umowa na czas określony będzie mogła trwać więc 33 miesiące i tyle maksymalnie będzie wynosił czas zatrudnienia u jednego pracodawcy z wykorzystaniem umowy czasowej. Po tym czasie firma chcąc zatrzymać pracownika będzie musiała mu zaproponować etat na czas nieokreślony. Przed nowelizacją prawa pracy możliwe było podpisywanie umów na czas określony nawet na 10 lat.

Kolejną zmianą, jaka dotyczy nowych umów o pracę na czas określony jest zrównanie okresów wypowiedzenia z umowami na czas nieokreślony. Pracownik pracujący u jednego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, będzie miał prawo do 2-tygodniowego wypowiedzenia, a jeśli pracował u niego od 6 miesięcy do 3 lat – do miesięcznego wypowiedzenia. Przy dłuższym stażu pracy wypowiedzenie wyniesie 3 miesiące.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x