< Wróć

Klauzula ws. unikania opodatkowania

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Minister Finansów Mateusz Szczurek wypowiedział się, że w Polsce konieczne jest wprowadzenie klauzuli w sprawie unikania opodatkowania . Projekt dotyczący takiego rozwiązania już powstał, w ramach tzw. dużej nowelizacji Ordynacji podatkowej, ale czeka wciąż na rozpatrzenie przez rząd.
Dokument przygotowywany przez Ministerstwo Finansów już od 2012 roku uwzględnia wprowadzenie instrumentu, który umożliwiłby fiskusowi skuteczniejszą walkę z podatnikami unikającymi płacenia podatków. Tak właśnie ma działać klauzula przeciw unikaniu opodatkowania.

Niektóre firmy w Polsce nagminnie stosują agresywną optymalizację podatkową, unikając płacenia podatków w Polsce. W ten sposób powstaje nieuczciwa konkurencja, uderzająca w działalność firm wywiązujących się skrupulatnie ze zobowiązań wobec fiskusa. Niesprawiedliwe zdaniem Ministra Finansów jest to, że jedna firma nie płaci w Polsce podatków, a inna, o podobnym profilu działalności, uiszcza je regularnie.

W większości cywilizowanych państw klauzula przeciw unikaniu opodatkowania jest stosowana, najczęściej w najpoważniejszych sprawach. Jest też elementem, który prewencyjnie przeciwdziała budowaniu sztucznych struktur podatkowych, których wyłącznym celem jest niepłacenie podatków. W drobnych sprawach podatkowych klauzula miałaby nie być stosowana w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.