< Wróć

Zwrot kosztów korzystania przez pracownika z prywatnego auta

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wykonywanie służbowych obowiązków przez pracowników niejednokrotnie wiąże się z wykorzystywaniem przez nich ich prywatnych samochodów. Są one używane do jazd lokalnych oraz zamiejscowych. Z tego tytułu przysługuje pracownikowi zwrot kosztów, jednakże należy mieć na uwadze to, iż rodzi to podatkowe konsekwencje.

Jak rozliczać się z pracownikiem?

Zarówno korzystanie z auta firmowego, jak i prywatnego do celów służbowym kieruje się ściśle określonymi zasadami. W tym drugim przypadku pracodawca może dokonać zwrotu poniesionych kosztów na dwa sposoby. Po pierwsze – w formie ryczałtu, a po drugie – w ramach kilometrówki. Znajdują tu zastosowanie takie czynniki jak liczba faktycznie przejechanych kilometrów, miesięczne limity kilometrów oraz stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu. W omawianym kontekście niebagatelną rolę odgrywa także pojemność silnika pojazdu.

Skutki podatkowe

Dla pracownika zwrot kosztów z tytułu używania prywatnego auta na potrzeby firmowe – bez względu na to czy w rachubę wchodzi kilometrówka, czy ryczał – jest przychodem, który podlega opodatkowaniu. W związku z tym obowiązkiem pracodawcy jest pobranie od kwoty zwrotu zaliczki na PIT. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zwrot kosztów z tytułu używania przez  pracownika jego prywatnego pojazdu w jazdach lokalnych wynika z obowiązków firmy w zakresie ponoszenia tychże kosztów bądź też możliwość przyznania zakładowi pracy prawa do zwrotu poniesionych przez pracownika wydatków wynika bezpośrednio z innych ustaw. Oczywiście zwolnienia w PIT są objęte limitami – stanowi je wysokość miesięcznego ryczałtu bądź kilometrówki.

Zwrot kosztów pracodawca może zapisać po stronie kosztów uzyskania przychodu, aczkolwiek również jedynie do kwot nie przekraczających powyższych limitów. Kwoty powyżej limitów nie są już kosztami uzyskania przychodu. Pojawia się tutaj jeszcze jedna ważna uwaga – wszystkie wydatki, z których pracownik chce się rozliczyć, muszą być odpowiednio udokumentowane. Konieczne jest zatem prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu – jeśli jej nie ma, omawianych wydatków nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x