< Wróć

Ilu Polaków naprawdę pracuje na umowach śmieciowych?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Związki zawodowe wskazują, że ponad 3,5 mln Polaków pracuje na tzw. umowach śmieciowych, nie mając uprawnień wynikających z pracy na etacie, zagwarantowanych przez Kodeks Pracy. Niemniej, ich szacunki są błędne, co potwierdza najnowsza edycja badania Bilans Kapitału Ludzkiego, przeprowadzone przez Polską agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Badanie pokazało, że tylko 3 proc. pracujących Polaków po 30-stym roku życia rzeczywiście wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej. Na umowach śmieciowych częściej pracują osoby młode. Główny Urząd Statystyczny podaje, że pod koniec 2013 roku 1,4 mln Polaków pracowało na podstawie wyłącznie umowy cywilnoprawnej.

W puli 3,5 mln umów śmieciowych, o których mówi OPZZ są nie tylko umowy zlecenie i umowy o dzieło, ale wszelkie inne formy niestabilnego zatrudnienia, a więc też samozatrudnienie, umowy o pracę tymczasową, staże pracownicze, czy umowy na czas określony.

Umowy zawierane na mocy Kodeksu cywilnego nie przynoszą pracownikom gwarancji wynikających z Kodeksu Pracy. Nie mają więc oni prawa do urlopu wypoczynkowego i innych uprawnień przysługujących pracownikom etatowym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x