< Wróć

Reforma skarbówki

Do Sejmu trafił przygotowany przez rząd projekt ustawy o administracji podatkowej, zakładający reformę skarbówki. Jest to kolejny etap reformy administracji podatkowej, a proponowane zmiany mają być z założenia odpowiedzią na oczekiwania podatników. Reforma ma wspierać podatników w rozliczeniach z fiskusem i ułatwiać je.

Krytycy reformy wskazują, że jej celem jest wyłącznie poprawa skuteczności egzekucji podatków i zapełnienia kasy państwa.

Projekt zakłada utworzenie centrów obsługi klientów, w których podatnicy niezależnie od terytorialnego zasięgu urzędu, będą mogli składać podania i deklaracje podatkowe, otrzymywać niezbędne zaświadczenia oraz wyjaśnienia w zakresie przepisów prawa podatkowego. Z tych samych punktów skorzystają osoby zamierzające w najbliższej przyszłości podjąć własną działalność gospodarczą.

Reforma skarbówki ma odbyć się z korzyścią dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogli oni skorzystać z usługi asystenta podatnika przez pierwsze 18 miesięcy działalności. Asystent pomoże w wypełnianiu zeznań i deklaracji podatkowych, będzie przypominał o terminach płatności i rozwiązywał pojawiające się problemy podatkowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.