< Wróć

Czy będzie znaczne podwyższenie płacy minimalnej?

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Płaca minimalna w Polsce wynosi obecnie 1750 zł brutto i jej wysokość nie zadowala przedstawicieli związków zawodowych, którzy już wcześniej postulowali jej większe podwyższenie. Eksperci ostrzegają jednak, że zbyt wysokie wynagrodzenie minimalne w rzeczywistości stanie się przekleństwem dla rynku pracy.

Każdego roku ustala na jest do 15 września nowa wysokość minimalnej pensji z gospodarce narodowej, jaka będzie obowiązywała od nowego roku. W praktyce taką decyzję podejmuje rząd, choć wpływ na nią powinny mieć przedstawiciele pracodawców i pracowników. Związki zawodowe od lat postulują, aby płaca minimalna stanowiła połowę średniego wynagrodzenia. Oznaczałoby to znaczne podwyższenie wynagrodzenia minimalnego, co wedle opinii ekspertów byłoby ciosem dla legalnego zatrudnienia na podstawie umów o pracę.

W Unii Europejskiej poza tym poziom minimalnego wynagrodzenia powiązany z średnią płacą w gospodarce narodowej jest rzadkością i występuje on wyłącznie w Luksemburgu, Francji i na Słowenii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.