< Wróć

Ile warta jest praca pani domu?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Za wykonywanie licznych prac domowych – prania, gotowania, prasowania czy sprzątania, panie domu nie otrzymują wynagrodzenia. Tymczasem, jak wskazują badania Szkoły Głównej Handlowej i Głównego Urzędu Statystycznego, polski PKB mógłby być wyższy o ponad 40 proc., jeśli wliczałoby się do niego pracę domową i wszystkie czynności mieszczące się pod pojęciem „nierynkowej produkcji domowej”.

SGH i GUS oszacowały wartość rynkową opieki nad dziećmi w domu, gotowania i sprzątania oraz przygotowywania domowych wyrobów spożywczych, na kwotę ponad 825 mld zł rocznie, czyli realnie o 30 proc. więcej niż w 2005 roku.

Najwięcej wysiłku i pracy wkładają w wykonywanie czynności domowych panie, choć i panowie oraz nastolatki również przyczyniają się do nich.

Średnio każda osoba w Polsce powyżej 15 roku życia odpracowuje na rzecz swojego domu 1671,63 zł miesięcznie. Jeszcze więcej pracuje pani domu – matka i żona. Jej praca w gospodarstwie domowym przeliczana po stawkach rynkowych jest warta aż 2113,24 zł miesięcznie, podczas gdy pracę mężczyzny wycenia się na 1218,01 zł. Gdyby więc wliczyć taką pracę do PKB Polski, nasz wzrost gospodarczy byłby znacznie większy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x