< Wróć

Średnia krajowa poza zasięgiem

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny podaje, że przeciętne wynagrodzenie w rodzimej gospodarce wynosi 4214 zł brutto, czyli 3003 zł netto. Niemniej, niewielu Polaków zarabia tyle, ile wynosi przeciętna pensja. Aż dwie trzecie z nas uzyskuje znacznie niższe dochody miesięczne.

Wyniki oszacowania przez GUS średniej krajowej nijak mają się do rzeczywistości wynagradzania pracowników w Polsce. Różnice w pensjach uzależnione są od branży działalności, sektora – prywatnego i państwowego, wykonywanego przez pracownika zawodu czy wielkości firmy. Wyższe wynagrodzenie można otrzymać np. w województwie mazowieckim, niż w województwie warmińsko-mazurskim. Średnio na Mazowszu zarabia się 4,9 tys. zł brutto, a już w woj. świętokrzyskim – 3,3 tys. zł brutto.

Średnia pensja jest wartością niemiarodajną, która psuje rynek pracy. Młodzi ludzie wchodzący na rynek oraz emigranci, rozważający możliwość powrotu do kraju, chcą zarabiać nawet dwukrotnie więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie. W większości przypadków jest to niemożliwe, co wywołuje u nich frustrację.

Przedstawiciele związków zawodowych często powołują się na wysokość średniej pensji, chcąc uzyskać podwyżki np. pensji minimalnej. Duża rozpiętość dochodów Polaków sprawia, że wynagrodzenie przeciętne ma tylko wymiar statystyczny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x