< Wróć

Średnia krajowa poza zasięgiem

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Główny Urząd Statystyczny podaje, że przeciętne wynagrodzenie w rodzimej gospodarce wynosi 4214 zł brutto, czyli 3003 zł netto. Niemniej, niewielu Polaków zarabia tyle, ile wynosi przeciętna pensja. Aż dwie trzecie z nas uzyskuje znacznie niższe dochody miesięczne.

Wyniki oszacowania przez GUS średniej krajowej nijak mają się do rzeczywistości wynagradzania pracowników w Polsce. Różnice w pensjach uzależnione są od branży działalności, sektora – prywatnego i państwowego, wykonywanego przez pracownika zawodu czy wielkości firmy. Wyższe wynagrodzenie można otrzymać np. w województwie mazowieckim, niż w województwie warmińsko-mazurskim. Średnio na Mazowszu zarabia się 4,9 tys. zł brutto, a już w woj. świętokrzyskim – 3,3 tys. zł brutto.

Średnia pensja jest wartością niemiarodajną, która psuje rynek pracy. Młodzi ludzie wchodzący na rynek oraz emigranci, rozważający możliwość powrotu do kraju, chcą zarabiać nawet dwukrotnie więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie. W większości przypadków jest to niemożliwe, co wywołuje u nich frustrację.

Przedstawiciele związków zawodowych często powołują się na wysokość średniej pensji, chcąc uzyskać podwyżki np. pensji minimalnej. Duża rozpiętość dochodów Polaków sprawia, że wynagrodzenie przeciętne ma tylko wymiar statystyczny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.