< Wróć

2 tys. zł płacy minimalnej?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zdaniem OPZZ płaca minimalna w Polsce w przyszłym roku powinna wynieść 2 tys. zł. Tymczasem, Pracodawcy RP postulują, aby wzrost minimalnego wynagrodzenia był znacznie niższy i ostatecznie wyniósł 1782 zł brutto.

Przypomnijmy, że obecnie pracownik zatrudniony na pełnym etacie otrzymuje co najmniej 1750 zł wynagrodzenia. Na tle Unii Europejskiej i USA, jak wynika z danych Eurostatu, polska płaca minimalna ma sporą siłę nabywczą. Eurostat pokazuje, że w zestawieniu 28 państw pod względem siły nabywczej płacy minimalnej Polska zajmuje 14 lokatę. Możliwości nabywcze są prawie takie same jak za płacę minimalną w Grecji, choć różnica w wartościach bezwzględnych jest znacząca. Najniższa płaca w Grecji wynosi około 750 euro, podczas gdy w Polsce – poniżej 500 euro. Siła nabywcza zwiększa się dzięki niskim cenom obowiązującym w naszym kraju.

Ostatecznie na wysokość płacy minimalnej powinny mieć wpływ wartość panującej deflacji, zapowiadana na przyszły rok stopa inflacji oraz wskazania pracodawców, pracowników i przedstawicieli rządu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x