< Wróć

Szkoła sobie, praca sobie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Uczelnie wyższe w Polsce funkcjonują w sposób nieelastyczny, ponieważ nie dopasowują ani kierunków studiów, ani programu nauczania do bieżących potrzeb zgłaszanych przez rynek pracy. Oczywiście, trudno jest prognozować, jakie zawody będą najbardziej pożądane przez pracodawców w perspektywie kolejnych 10-ciu czy 20-stu lat, ale świat się zmienia, zaś uczelnie niekoniecznie.

Firma badawcza Millward Brown przeprowadziła na zlecenie agencji Work Service SA badanie, z którego wynika, że 53 proc. Polaków pracuje na stanowisku, który nijak ma się do ich wykształcenia. W wyuczonym zawodzie pracuje niewielu z nas. 75 proc. badanych uważa, że kierunkowe wykształcenie jest pomocne w znalezieniu zatrudnienia, a 50 proc. zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła, aby zwiększyć swoje przyszłe szanse na rynku pracy.

Polskie szkolnictwo nie nadąża za zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Kariera zawodowa często więc toczy się w zupełnie innym kierunku, niż wskazywałoby na to wykształcenie zdobyte przez daną osobę. Dopasowanie kierunków studiów i oferty edukacyjnej szkół do aktualnych potrzeb pracodawców powinno być elementem walki z bezrobociem w dłuższym okresie czasu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x