< Wróć

Oszukani bezrobotni

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Utrzymujący się od wielu miesięcy w Polsce dwucyfrowy poziom bezrobocia skłania osoby poszukujące pracy do podejmowania wielu ryzykownych działań, mających na celu znalezienia zatrudnienia. Jeśli bezrobotni nie będą ostrożni, mogą pogorszyć tylko swoją niełatwą sytuację finansową.

Niestety, taka sytuacja już ma miejsce. Osoby poszukujące pracy mogły natrafić w ostatnich tygodniach na ogłoszenie, w ramach którego dana osoba była proszona o przelanie symbolicznej kwoty na wskazany adres, tytułem weryfikacji danych. Po wstępnym kontakcie z „pracodawcą” kandydat na pracownika był proszony o wypełnienie formularza elektronicznego z danymi personalnymi, w tym numerem PESEL, NIP, adresem zameldowania czy numerem dowodu osobistego. Na koniec kandydat miał podać numer telefonu komórkowego i konta bankowego.

W ten sposób oszuści weszli w posiadanie wszystkich niezbędnych danych pozwalających im na zaciągnięcie na nazwisko danej osoby szybkiej pożyczki gotówkowej przez internet, zaś niedoszły kandydat na pracownika stawał się tzw. słupem.

Należy uważać, komu i jakie dane przekazujemy, także przy poszukiwaniu pracy. Takie informacje jak numer dowodu osobistego i numer PESEL nie powinny być udostępniane nikomu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x