Niedobór specjalistów w wielu branżach
Z danych Komisji Europejskiej wyłania się obraz niedopasowania umiejętności i kwalifikacji kandydatów na pracowników, do wymogów stawianych przez rynek pracy. KE wykazała, że pod koniec 2014 roku wiele branż borykało się z niedoborem specjalistów. Brakuje rąk do pracy, a paradoksalnie bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie.
W Polsce poszukiwani są administratorzy baz danych, spedytorzy, osoby nadzorujące produkcję przemysłową, pracownicy przetwórstwa spożywczego, osoby pracujące przy produkcji wyrobów tekstylnych, czy robotnicy budowlani. Brakuje specjalistów zajmujących się opieką medyczną i handlem. Część specjalistów kształcą teoretycznie szkoły zawodowe i technika, ale absolwenci nie mają cech pozwalających na spełnienie potrzeb rynku pracy.
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że szkoły zawodowe potrzebują gruntownych, niejednokrotnie radykalnych zmian, aby regionalne rynki pracy przyciągały inwestorów wyspecjalizowaną i wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą. Planuje się, że do 2020 roku marszałkowie województw przeznaczą ponad 900mln euro na szkolnictwo zawodowe, a pula ta zostanie powiększona o kolejne 124 mln euro od MEN.