< Wróć

Typowanie podatników do kontroli

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jak do tej pory kontrole skarbówki były podejmowane losowo u podatników, w tym przedsiębiorców, albo w związku z donosami składanymi do Urzędu Skarbowego. Wkrótce jednak system typowania podatników do kontroli podatkowej może wyglądać zupełnie inaczej, a to za sprawą rozpowszechniania się systemów biometrycznych.

Polski fiskus chciałby wdrożyć w Polsce system biometryczny, który byłby w stanie rozpoznawać głos podatnika dzwoniącego np. z pytaniem o interpretację podatkową. Zdaniem specjalistów, rozpoznawanie głosu podatnika i przyporządkowanie go do konkretnego nazwiska, byłoby niebezpieczne. Fiskus mógłby bowiem łatwo wejść w posiadanie informacji o tym, kto ma kłopoty z rozliczeniami i jakie błędy mógł w nich popełnić.

Kontrole byłyby zatem wszczynane w ściśle sprecyzowanych przypadkach, kiedy urzędnicy byliby przekonani o tym, że kontrola mogłaby wykazać nieprawidłowości w rozliczeniach np. danej firmy. Dotychczas taki system biometryczny rozpoznający głos podatnika funkcjonuje wyłącznie w Australii. Biometria w opinii ekspertów mogłaby stanowić formę wywiadu skarbowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x