< Wróć

Sprawna wentylacja – gwarancją dobrej wydajności pracowników

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wydajność pracownika jest tak duża, jak dobrze czuje się w swoim miejscu pracy – taka dewiza nie jest żadną tajemnicą, a przynajmniej być nią nie powinna. Istnieje wiele czynników, które skutecznie mogą dekoncentrować w trakcie wykonywania swoich obowiązków, ale wadliwa wentylacja to z pewnością jeden z najistotniejszych.

Obserwując ogólne trendy, które wpływają coraz bardziej na kierunki rozwoju firm, możemy zauważyć, że ergonomiczność stanowiska pracy zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza jeżeli chodzi o pracowników biurowych. Osoby takie, spędzają przeważającą cześć swojego czterdziestogodzinnego tygodnia pracy właśnie w pozycji siedzącej i są przez to narażone na szereg komplikacji zdrowotnych. Dlatego pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę na dobór odpowiedniego krzesła, wysokości biurka oraz – co może być subiektywnie najistotniejsze – dostępność świeżego powietrza. Nie trudno wyobrazić sobie jak wysoki poziom wilgotności i temperatury, dodatkowo wzrastającej z powBeautiful executive businesswoman at meeting.odu pracujących urządzeń, może wpływać na spadek wydajności pracy. Uczucie senności, brak kreatywnego myślenia, ogólne zmęczenie i niedotlenienie organizmu to najczęstsze z negatywnych efektów źle działającej wentylacji. Jeszcze gorsza sytuacja może mieć miejsce w zakładach produkcyjnych, gdzie niejednokrotnie pracownikom towarzyszą różnego rodzaju pyłki lub opary przemysłowe, które nie odprowadzane w całości na zewnątrz, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Powaga tego aspektu jest na tyle duża, iż dzisiaj obowiązuje nas szereg regulacji prawnych, których celem jest zagwarantowanie optymalnych warunków wewnątrz pomieszczeń, a równocześnie dbałość o komfortowe minimum dla pracowników, co ogólnie nazwać możemy „mikroklimatem środowiska pracy”.

Jego podstawowe założenia odnoszą się do trzech parametrów: temperatury, wilgotności względnej oraz prędkości ruchu powietrza. W okresie letnim, utrzymanie pierwszego z nich w optymalnych przedziałach tj. 18 – 20 stopni, za pomocą wentylacji może okazać się niewystarczające. Wówczas zaleca się wyposażenie biura w klimatyzację, ponieważ daje ona całkowitą kontrolę nad temperaturą wewnątrz budynku. Ciekawą ofertę klimatyzatorów znajdziemy na stronie www.centrowent.pl. Reszta warunków powinna zostać rozwiązana przez wentylację mechaniczną. Przypomnijmy, iż poziom wilgotności względnej powietrza w biurze, powinien oscylować w granicach 40 – 60 % i spadać proporcjonalnie do wzrostu temperatury. Bardziej wymagające jest natomiast zapewnienie odpowiedniej krotności wymiany powietrza i prędkości jego ruchu, która w standardowych warunkach waha się między 0,2 – 0,5 [m/s]. W tym celu najlepszym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie profesjonalnych nawiewników na oknach, wyposażonych w regulację przepływu powietrza z zewnątrz. Obszerną ofertę posiada hurtownia wentylacyjna Centrowent.

 

Analizując wszystkie wymogi prawidłowej wentylacji, możemy wyciągnąć wniosek, iż najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja nawiewno – wywiewna lub wywiewna, poszerzona dodatkowo o klimatyzację. Posiadając tak kompleksowe wyposażenie biura, będziemy mieć pewność wysokiej wydajności pracowników i zgodności z wytycznymi praw.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x