< Wróć

Ceny w sklepach znowu w dół

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny podaje, że nadal w Polsce mamy do czynienia z deflacją. Oznacza to, że ceny w sklepach i punktach usługowych wciąż spadają. Czy taka sytuacja jest korzystna dla konsumentów i dla naszej rodzimej gospodarki? Niekoniecznie.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2015 roku spadły o 0,9 proc. rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie uległy natomiast istotnym zmianom. Ekonomiści szacowali uprzednio, że deflacja w maju będzie miała nieco mniejszą skalę i wyniesie 0,7 proc. rok do roku.

Według GUS, największy wpływ na spadki cen dóbr i usług konsumpcyjnych w Polsce miały ceny w transporcie, ceny żywności, odzieży i obuwia. Obniżki opłat związanych z transportem o 8 proc., żywności i napojów bezalkoholowych o 2,2 proc. oraz odzieży i obuwia o 4,9 proc. spowodowały obniżenie wskaźnika deflacji odpowiednio o 0,73 pkt. proc., 0,53 pkt. proc. i 0,27 pkt. proc. W tym samym czasie wzrosły ceny związane z łącznością – o 4,6 proc. oraz mieszkaniem o 0,6 proc.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x