< Wróć

Pracownicy zapłacą za ozusowanie umów zlecenie

Od 1 stycznia 2016 roku ma obowiązywać w Polsce ozusowanie umów zlecenie. Dzięki temu pracownicy pracujący na podstawie tzw. umów śmieciowych, będą mogli gromadzić kapitał na przyszłą emeryturę. Problem w tym, że realne koszty owego ozusowania zostaną na nich automatycznie przerzucone przez pracodawców.

Ustawodawca obejmując składkami ZUS umowy zlecenie chciał chronić interesu pracowników. Niestety, w praktyce może okazać się, że koszty związane z takimi zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych zostaną przesunięte na zleceniobiorców.

Rynek pracy może boleśnie odczuć nowe przepisy prawa dotyczące oskładkowania umów zlecenie. W efekcie usługodawcy będą szukali oszczędności, które byłyby w stanie pokryć wyższe koszty zatrudniania pracowników. Rynek pracy może się zdestabilizować, a wielu pracowników będzie narażonych na utratę dotychczasowego stanowiska. Aby składki ZUS nie były przerzucane na pracowników potrzebna jest pełna, uwzględniająca stawki brutto wynagrodzenia, waloryzacja kontraktów w toku.

Komentarze

  • […] społeczne. Muszą zapłacić składki emerytalne i zdrowotne nawet za pięć lat wstecz. ZUS nalicza także odsetki od zaległości składkowych. Taka kara finansowa może doszczętnie […]

  • […] od nowego roku zmian jest też wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki oskładkowaniu zleceń i pensji członków rad nadzorczych fundusz rok rocznie zyska 650 mln […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.