< Wróć

Jak zadbać o swoją zdolność kredytową?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W dzisiejszych czasach mało kto myśląc o kupnie własnego mieszkania, czy rozkręceniu biznesu, może pozwolić sobie na luksus sfinansowania go z osobistych środków. Znaczna większość, przede wszystkim młodych Polaków, musi zdecydować się na kredyt gotówkowy. Każdy, kto ubiegał się o wysoką pożyczkę w banku, będzie sprawdzany przez bank pod kątem zdolności kredytowej. Bada się ją nie tylko na podstawie aktualnych możliwości finansowych, ale także biorąc pod uwagę przeszłość klienta. Stąd tak ważne jest, aby zadbać także o historię kredytową. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.

Jak oblicza się zdolność?

Warto na początku poznać zasadę, według której nasza zdolność kredytowa zostaje obliczona. Odbywa się to w systemie punktowym. Bank ocenia, jakie ryzyko poniesie, udzielając danemu petentowi pożyczki. Bada się przede wszystkim, jakość – czyli historię kredytową; aktywność – to jest liczba podjętych zobowiązań; oraz stopień wykorzystania limitów, który pokazuje jak często dochodziliśmy „do kreski”. Najwięcej wątpliwości, a nawet kontrowersji budzi natomiast ostatnia kwestia, czyli liczba zapytań o przyznanie kredytu. Ma ona jednak najmniejsze znaczenie spośród wszystkich kryteriów. Ponad 75 procentowe znaczenie ma natomiast historia kredytowa, dlatego tak ważne jest, aby tej kwestii szczególnie pilnować.

Sposoby na poprawę wiarygodności

Po pierwsze warto zrezygnować z kart kredytowych i wysokich limitów na koncie osobistym. Nawet, jeśli nie korzystamy z możliwości debetowych, lub robimy to okazjonalnie, bank podliczy to na naszą niekorzyść.

Po drugie, należy wykazać ciągłość dochodów. Wiadomym jest, że banki przychylniej patrzą na klientów, którzy posiadają stałą umowę o pracę i są w stanie udokumentować ciągłość dochodów.

Po trzecie – spłacaj w terminie wszelkie zobowiązania, nawet tak pozornie błahe, jak rachunki za telefon. Dobrym, choć dla kogoś mogącym wydawać się nieco dziwnym sposobem, jest także zaciągnięcie od czasu do czasu kredytu i spłacenie go w terminie. Nawet, jeśli nasza sytuacja jest dobra i wcale kredytu nie potrzebujemy, takie działanie doda nam kilka punktów. Oczywiście zadbać należy także o wszelkie wcześniejsze kredyty i spłacać je w terminie. Bank uwzględnia, bowiem wszystkie raty, jako stałe obciążenie budżetu. Jeśli utrudnia nam to zaciągnięcie kolejnej pożyczki, warto pomyśleć o wydłużeniu okresu kredytowania, dojdą nam dodatkowe koszty w postaci odsetek, ale obniży się miesięczne obciążenie.

Najtańsze kredyty gotówkowe możesz porównać na oferty-kredytow.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x