< Wróć

Polacy nie spłacają kredytów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Biuro Informacji Gospodarczych alarmują, że Polacy mają realne, poważne problemy ze spłatą swoich kredytów. Także przedsiębiorcy nie regulują terminowo swoich zobowiązań, przez co mogą trafić na listę dłużników.

W Polsce funkcjonują cztery biura informacji gospodarczej, do których można wpisać swojego dłużnika. Firma nieuczciwego kontrahenta, który nie zapłacił na czas faktury za dostawę produktów lub usług, może wpisać do BIG-u. Sam wpis nic złego dłużnikowi nie robi, ale utrudnia w dłuższej perspektywie czasowej zaciąganie kolejnych zobowiązań w bankach lub w firmach pozabankowych, czy nawet podpisanie umowy na telefon z abonamentem.

Zgłoszenie wniosku o wpisie dłużnika na czarną listę dłużników jest dobrowolne i pociąga za sobą pewien koszt zależny od skali działalności. Obowiązek wpisu do BIK mają gminy, które podają do baz długi alimentacyjne, a także sądy działające w imieniu skarbu państwa. Do BIG-ów trafiają masowo informacje o niezapłaconych grzywnach, kosztach sądowych czy karach porządkowych.

Według informacji z BIG, Polacy w pierwszej kolejności spłacają kredyty hipoteczne i konsumpcyjne, a w dalszej rachunki za prąd, gaz i telefon. BIG InfoMonitor podaje, że długi ma prawie 2,4 mln Polaków i do oddania łącznie mają 40 mld zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x