< Wróć

Polacy nie spłacają kredytów

Biuro Informacji Gospodarczych alarmują, że Polacy mają realne, poważne problemy ze spłatą swoich kredytów. Także przedsiębiorcy nie regulują terminowo swoich zobowiązań, przez co mogą trafić na listę dłużników.

W Polsce funkcjonują cztery biura informacji gospodarczej, do których można wpisać swojego dłużnika. Firma nieuczciwego kontrahenta, który nie zapłacił na czas faktury za dostawę produktów lub usług, może wpisać do BIG-u. Sam wpis nic złego dłużnikowi nie robi, ale utrudnia w dłuższej perspektywie czasowej zaciąganie kolejnych zobowiązań w bankach lub w firmach pozabankowych, czy nawet podpisanie umowy na telefon z abonamentem.

Zgłoszenie wniosku o wpisie dłużnika na czarną listę dłużników jest dobrowolne i pociąga za sobą pewien koszt zależny od skali działalności. Obowiązek wpisu do BIK mają gminy, które podają do baz długi alimentacyjne, a także sądy działające w imieniu skarbu państwa. Do BIG-ów trafiają masowo informacje o niezapłaconych grzywnach, kosztach sądowych czy karach porządkowych.

Według informacji z BIG, Polacy w pierwszej kolejności spłacają kredyty hipoteczne i konsumpcyjne, a w dalszej rachunki za prąd, gaz i telefon. BIG InfoMonitor podaje, że długi ma prawie 2,4 mln Polaków i do oddania łącznie mają 40 mld zł.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.