< Wróć

Nowa ulga podatkowa dla przedsiębiorców

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Środowiska przedsiębiorców i polityków z ministerstwa finansów zgadzają się z prezydentem, w kwestii potrzeby wprowadzenia w Polsce nowej ulgi podatkowej, z której mogłyby korzystać firmy inwestujące w nowe technologie.

Obecnie obowiązuje ulga na nowe technologie, która pozwala zaliczyć do kosztów podatkowych, zarówno przez osoby prawne, jak i osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, koszty nabycia nowych technologii – dokładnie 150 proc. wartości wydatków na ten cel. Za nowe technologie uważa się wiedze technologiczną w formie wartości niematerialnych i prawnych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej.

Ulga w takiej postaci jest mało popularna. W 2013 roku skorzystało z niej niewiele ponad 100 przedsiębiorców. Proponuje się nową konstrukcję tej samej ulgi, w której można by zastosować zwrot w gotówce dla podatników części wydatków na badania i rozwój dla starupów. Wypłaty byłyby limitowane a ulga wymagałaby spełnienia określonych kryteriów. Możliwe jest też wprowadzenie tzw. ulgi przyrostowej, gdzie przedsiębiorca zwiększający inwestycje typu B+R ponad określony wcześniej średni poziom mógłby uzyskać dodatkowe preferencje podatkowe, w postaci zwiększenia kosztów uzyskania przychodów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.