< Wróć

Nowa ulga podatkowa dla przedsiębiorców

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Środowiska przedsiębiorców i polityków z ministerstwa finansów zgadzają się z prezydentem, w kwestii potrzeby wprowadzenia w Polsce nowej ulgi podatkowej, z której mogłyby korzystać firmy inwestujące w nowe technologie.

Obecnie obowiązuje ulga na nowe technologie, która pozwala zaliczyć do kosztów podatkowych, zarówno przez osoby prawne, jak i osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, koszty nabycia nowych technologii – dokładnie 150 proc. wartości wydatków na ten cel. Za nowe technologie uważa się wiedze technologiczną w formie wartości niematerialnych i prawnych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej.

Ulga w takiej postaci jest mało popularna. W 2013 roku skorzystało z niej niewiele ponad 100 przedsiębiorców. Proponuje się nową konstrukcję tej samej ulgi, w której można by zastosować zwrot w gotówce dla podatników części wydatków na badania i rozwój dla starupów. Wypłaty byłyby limitowane a ulga wymagałaby spełnienia określonych kryteriów. Możliwe jest też wprowadzenie tzw. ulgi przyrostowej, gdzie przedsiębiorca zwiększający inwestycje typu B+R ponad określony wcześniej średni poziom mógłby uzyskać dodatkowe preferencje podatkowe, w postaci zwiększenia kosztów uzyskania przychodów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

3spalding


0
Would love your thoughts, please comment.x