< Wróć

Lekceważenie pracowników i ich praw bezkarne

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nieuczciwi pracodawcy w Polsce muszą liczyć się z możliwością skontrolowania ich przez Państwową Inspekcję Pracy. Jeśli w toku kontroli okaże się, że łamią oni przepisy Kodeksu pracy, zapłacą karę. Maksymalnie będzie to 30 tys. zł. To bardzo mało, zwłaszcza na tle kar, jakim obarczani są nieuczciwi pracodawcy w innych krajach europejskich.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez „Wyborczą”, aż 800 tys. euro może zapłacić nieuczciwi pracodawca w Hiszpanii za uporczywe lekceważenie Kodeksu pracy. Na Słowacji jest to 200 tys. euro. Tymczasem większość mandatów wystawianych przez inspektorów pracy opiewa maksymalnie na 5 tys. zł, czyli nieco ponad 1200 euro. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu pracy, grzywna wyniesie do 30 tys. zł, choć najczęściej sędziowie zasądzają łagodniejsze wyroki. W 2014 roku po interwencji inspektorów sądy grzywną w wysokości 20 tys. zł ukarały zaledwie 4 pracodawców.

Niskie kary finansowe oraz niewielkie uprawnienia inspektorów pracy powodują, że nieuczciwi pracodawcy czują się właściwie bezkarni. Mogą odwołać się od kary finansowej, a sądy drugiej instancji często obniżają grzywny. Kary po kilka tysięcy złotych nie wywołują realnych sankcji dla nieuczciwych pracodawców, w wyniku czego można powiedzieć, że polskie prawo zachęca do lekceważenia pracowników i ich praw.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x