< Wróć

E-zwolnienia dla pracowników od stycznia

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Z dniem 1 stycznia 2016 roku zmienią się zasady zwolnień lekarskich L4 dla pracowników. W momencie, gdy lekarz wystawi zwolnienie, od razu o tym fakcie będzie powiadamiany pracodawca i ZUS za pośrednictwem systemu komputerowego. Dzięki temu ma zostać ograniczony proceder bezprawnych zwolnień lekarskich.

Wielu Polaków korzysta nagminnie ze zwolnienia L4, jako dodatkowego urlopu. W czasie zwolnienia nie leczą się, tylko np. przeprowadzają remont mieszkania, albo wyjeżdżają na wycieczki zagraniczne. Gdy pracownik zachoruje, ma siedem dni na dostarczenie pracodawcy wystawionego przez lekarza zwolnienia. Tak długi okres na dopełnienie tego obowiązku sprawia, że skontrolowanie krótkoterminowych zwolnień w praktyce staje się niemożliwe. W efekcie, ZUS i pracodawca płacą wynagrodzenia i świadczenia chorobowe pracownikom, choć ci wcale nie muszą chorować.

Przez pierwsze 33 dni za zwolnienie pracownika płaci pracodawca, a później ZUS. Dlatego obu podmiotom zależy na kontrolowaniu zasadności wykorzystywania zwolnień L4. W przyszłym roku będzie to możliwe już od pierwszego dnia domniemanej choroby, dzięki zwolnieniom elektronicznym, które zastąpią zwolnienia papierowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x