< Wróć

Plusy i minusy karty kredytowej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wiele osób deklaruje, że nigdy nie wzięłoby karty kredytowej. Dlaczego? Często wynika to ze strachu przed koniecznością spłaty zadłużenia. Strach ten z kolei w dużej mierze podyktowany jest niewiedzą.

33 proc osób deklaruje, że boi się ukrytych kosztów związanych z posiadaniem takiej karty[i]. Aż 63% Polaków nie posiada karty kredytowej (z czego większość stanowią kobiety) [ii] Z badań City Banku i Fundacji Kronenberga wynika, że to właśnie kobiety częściej podejmują decyzje dotyczące większych wydatków – aż 38 % spośród pań, podczas gdy tylko 29 %[iii] panów spełnia się w roli decydującego o poważniejszych zakupach.

Jakie są zatem korzyści z posiadania takiej karty, a co klient powinien mieć na uwadze decydując się na nią?

Karta kredytowa na plus

Z pewnością karta kredytowa jest bardzo wygodnym narzędziem płatniczym, dostępnym dla klienta każdego banku. Znacznie ułatwia życie klientom banku. Dodatkowe pieniądze, jakie za pomocą karty kredytowej można wydawać, stają się niezwykle przydatne zwłaszcza w okresach newralgicznych, kiedy nasze wydatki są znacznie większe niż w miesiącach „ogórkowych”. Wakacje, święta i związane z nimi wydatki, zakup podręczników i szkolnej wyprawki – to właśnie momenty, kiedy karta kredytowa nierzadko ratuje budżet domowy.

Zasada jest niezwykle prosta. Posiadając kartę kredytową danego banku wydajesz pieniądze nie swoje ( czyli te, które zgromadziłeś na rachunku bieżącym), ale pieniądze banku. Do wysokości limitu, jaki został zaproponowany przez bank.

Pieniądze te otrzymujesz bez dodatkowych opłat, wniosków czy specjalnego umawiania się w celu otrzymania gotówki. Każdy stały klient banku, po sprawdzeniu przez instytucję finansową przychodów na koncie, ma możliwość otrzymania karty kredytowej. Klient nie musi myśleć o odsetkach występujących przy tradycyjnym kredycie. Jeśli tylko zadłużenie wynikające z korzystania z karty kredytowej spłacisz na czas, nie musisz obawiać się żadnych dodatkowych opłat, odsetek, prowizji. Zadłużenie, jakie zaciągamy wobec banku, to tzw. okres bez odsetkowy. Jest to czas jaki daje nam bank na spłatę kredytu, najczęściej na okres 50 – 60 dni.

Warto zaopatrzyć się w kartę kredytową kiedy planujesz jakąkolwiek płatność za granicą. Pamiętaj, że zwykła karta debetowa, którą posiada praktycznie każdy właściciel konta w banku, nie do końca spełnia się na wyjazdach – płatności za granicą są drogie (musimy pamiętać o przewalutowaniu), do płatności on-line czy za produkty w sklepie lepsza będzie karta kredytowa.

Minusy z tyłu głowy

Jeśli nie spłacisz zadłużenia wynikającego z korzystania z karty kredytowej, bank zacznie naliczać odsetki. Odsetki będą jednak naliczanie nie od dnia spłaty (czyli np. 50 dnia, od momentu którego dokonałeś zakupu kartą kredytową), ale od dnia 1. kiedy zakup ten stał się twoją własnością. Każdemu klientowi przysługuje okres bezodsetkowy – 30 dni na rozliczenie transakcji plus 25 – 30 dni prolongaty do wykorzystania na spłatę karty kredytowej[iv]. Warto o tym pamiętać.

W zależności od ofert banku, dodatkowymi opłatami związanymi z posiadaniem karty kredytowej mogą być opłaty za wydanie karty (praktyka ta odchodzi do przeszłości), a także comiesięczne opłaty za korzystanie z karty kredytowej. Klient zazwyczaj jest zwalniany z tych opłat przy dokonywaniu transakcji bezgotówkowych.

Wypłaty z bankomatów to chyba najmniej opłacalna transakcja kartą kredytową. O ile karta debetowa zapewnia zazwyczaj (czy raczej – coraz częściej) zupełnie darmowe wypłaty ze wszystkich dostępnych bankomatów w całym kraju, o tyle kartą kredytową nie opłaca się wypłacać gotówki.

Nie obowiązuje wówczas reguła okresu bezodsetkowego, a odsetki liczone są dokładnie od momentu wyjęcia gotówki z bankomatu. Różnie też banki podchodzą do sprawy opłacania wszelkiego rodzaju faktur kartą kredytową. Bywa, że i to przy kartach kredytowych okazuje się niekorzystne – niektóre banki mogą doliczyć prowizję, inne mogą doliczyć odsetki od daty wykonania przelewu.

Warto także pamiętać o tym, że w momencie decyzji o wzięciu np. kredytu hipotecznego lepiej jest pozamykać wszelkie karty kredytowe. Dlaczego? Limit, jaki bank widzi na karcie, jest zawsze w ocenie twojej zdolności kredytowej, twoim obciążeniem. Często więc zdarza się, że mimo wspaniałej historii kredytowej (regularne spłacanie karty) karta kredytowa obciąża zdolność kredytową.

 

[i] Produkty kredytowe i wiarygodność finansowa w percepcji Polaków, Raport z badania ilościowego przeprowadzonego przez Milward Brown, Warszawa, marzec 2014, str. 6

[ii] Tamże, str. 5

[iii] Dane z: http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/postawy_polakow_jak_oszczedzaja_kobiety.pdf str. 1

[iv] Przewodnik po kartach płatniczych. Każda karta ma dwa końce. Projekt dofinansowany ze środków NBP. Wkładka NBP, str. 33

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x