Jak zacząć oszczędzać dzięki karcie kredytowej?
Karty kredytowe są nowoczesnym, bezpiecznym i wygodnym środkiem płatniczym. Nie wszyscy wiedzą, że pożyczka z karty, jeśli spłacona w terminie, nie wiąże się ze spłacaniem odsetek. Dodatkowo, dzięki licznym programom lojalnościowym, środki płatnicze jak karta MasterCard czy Visa zapewniają użytkownikom dostęp do licznych rabatów i dodatkowych korzyści.
Polacy nadal nieufni
Dlaczego zatem karty kredytowe to produkt budzący nieufność Polaków? Z badań przeprowadzonych przez MillwardBrown na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy wynika, że aż 33% respondentów obawia się ukrytych kosztów, natomiast 32% wiąże fakt posiadania karty z ryzykiem utraty kontroli nad domowym budżetem.
Tymczasem mądrze dobrane i rozsądnie używane karty kredytowe mogą być nie tylko bezpiecznym i wygodnym środkiem płatniczym, ale także narzędziem generującym oszczędności. Z badań wynika, że sporo Polaków zdaje sobie z tego sprawę – aż 44% badanych jest skłonnych wyrobić kartę kredytową ze względu na możliwość uzyskania dodatkowych rabatów, a 29% respondentów dałoby się skusić zwrotem części pieniędzy na zakupy.[1]
Moneyback – zwrot pieniędzy za zakupy
Klienci banków korzystają na dużej konkurencji na rynku- dostępnym kartom kredytowym towarzyszą często dodatkowe usługi, programy rabatowe, ubezpieczenia oraz programy moneyback. Ten ostatni typ usługi polega zazwyczaj na zwrocie części kwoty wydanej za zakupy w danym okresie rozliczeniowym. Wydatki nagradzane zwrotem kosztów określa regulamin konkretnej oferty – mogą to być płatności za zakupy, paliwo czy wizytę
w kawiarni, a sama wysokość zwrotu dochodzi do nawet kilku procent.
Rabaty, vouchery, gratisy… dla każdego coś miłego
Karty kredytowe mogą być wykorzystywane jako narzędzie płatnicze, pozwalające uzyskać upust dla konkretnego sprzedawcy. Jeśli jesteś stałym klientem określonej sieci sklepów lub punktów usługowych, możesz poszukać programów partnerskich łączących ulubione miejsca zakupów z twoim bankiem. Odpowiedni produkt możesz dostosować do swoich potrzeb:
- jeśli często podróżujesz, zastanów się nad kartą dedykowaną podróżnikom (karta Mastercard, na przykład PremierMiles Citi Handlowy). Za każdą płatność otrzymujesz punkty wymienialne na mile, a następnie na bilety lotnicze i noclegi w hotelach.
- Jeśli jesteś zagorzałym przeciwnikiem komunikacji miejskiej i duży procent miesięcznego budżetu przeznaczasz na zakup paliwa, dobrym pomysłem może okazać się karta (np. Visa) pozwalająca na wymianę punktów na paliwo lub uzyskanie wysokiego rabatu na stacji benzynowej (nawet do 1 zł/litr).
- Zagorzali fani zakupów również znajdą coś dla siebie. Punkty zebrane przy płatnościach (np. karta Mastercard) można wymienić na dodatkowe rabaty
i vouchery, albo na częściową spłatę zadłużenia. W ten sposób, płacąc za zakupy, jednocześnie zaczynasz pracować nad spłatą karty. Dodatkowo, firmy zrzeszone programem lojalnościowym oferują spory rabat za sam fakt płacenia kartą wydaną przez konkretny bank, bez konieczności wcześniejszego uzbierania punktów.
Brak ukrytych opłat, brak gwiazdek
Przeszukując uważnie produkty dostępne na rynku, możemy z łatwością znaleźć produkty, których posiadacze zwolnieni z opłaty rocznej za użytkowanie karty, niezależnie od wysokości miesięcznych wydatków za użytkowanie karty. Klienci mogą być zwolnieni
z szeregu innych opłat, na przykład kosztów monitów listowne i telefonicznych, wysyłane
w razie zaległości ze spłatą lub z opłaty za esemesowe lub mailowe powiadomienia email. Wystarczy dobrze zapoznać się z ofertą dostępną na rynku i rozpocząć świadome zakupy!
[1] raport Millwardbrown dla Citibanku.