< Wróć

Jak wybrać czytnik kodów kreskowych?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Czytniki kodów kreskowych określane są także jako skanery kodów kreskowych. Ich zadaniem jest dokładny i szybki odczyt danych, które są dostępne na towarach zawierających kod kreskowy. Odgrywa ważną rolę w procesie automatyzacji wprowadzanych danych do systemu komputerowego oraz przy sprzedaży bezpośredniej. Warto zastanowić się, jak wybrać odpowiedni czytnik kodów kreskowych?

Jak działają czytniki kodów kreskowych?

Skaner kodów kreskowych służy do odczytywania kodów kreskowych. W momencie nakierowania wiązki czytającej na kod kreskowych, następuje odczytanie danych i przetworzenie do odpowiedniej postaci, np. cyfrowej. Oznacz to, że czytnik kodów kreskowych zamienia światło odbite od kodu kreskowego na sygnał elektroniczny, który jest zrozumiały dla połączonej kasy fiskalnej lub komputera. Skaner wyposażony jest w diodę laserową, która emituje wiązkę światła laserowego na lustro, zamontowane na fliperze uchylnym lub bębnie obrotowym, które tworzy wiązkę padającą na kod kreskowy.

Emulacja klawiatur jest najczęściej spotykanym trybem pracy czytników kodów kreskowych. Oznacza to, że odczytany kod kreskowy pojawi się na ekranie komputera dokładnie w tym miejscu, w którym obecnie znajduje się migający kursor. Dzięki temu kod kreskowy może znaleźć się w dowolnie wybranym przez nas oknie lub pliku.

Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze czytnika kodów kreskowych:

Typ czytnika

Do wyboru są laserowe czytniki kodów kreskowych i diodowe czytniki kodów kreskowych. Jeszcze kilka lat różnica w cenie między jednym a drugim była znacząca, dlatego częstym zakupem był diodowy czytnik kodów kreskowych. Obecnie różnica zarówno w awaryjności, jak i w cenie zatarła się, a użytkownicy chętniej wybierają laserowy czytnik kodów kreskowych.

Gwarancja

Każdego roku ceny czytników kodów kreskowych spadają, co jest dobrą informacją dla ich użytkowników. Konkurencja na rynku sprawiła, że producenci oferują coraz to dłuższą gwarancję na oferowany sprzęt. W praktyce oznacza to, że produkowany sprzęt jest lepszej jakości i działa mniej awaryjnie niż jeszcze kilka lat temu.

Czytnik kodów kreskowych a kolektor danych

Użytkownicy często nie widzą różnic pomiędzy czytnikiem kodów kreskowych a kolektorem danych. Czytnik jest standardowym skanerem i mimo, że może zapamiętać odczytane kody w pamięci, to jego rola jest zupełnie inna. Jeśli potrzebujemy urządzenia do automatycznej i szybkiej pracy bez ciągłej komunikacji z komputerem, to powinniśmy zdecydować się na zakup kolektora danych. Praca z czytnikami bezprzewodowymi, jak i kablowymi jest zdeterminowana połączeniem z komputerem.

Więcej o czytnikach kodów kreskowych znajdziesz na stronie: www.aska.com.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x