< Wróć

Komu opłaca się leasing samochodów?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leasing staje się ostatnio bardzo popularną opcją finansowania aut: zachwalaną przez przedsiębiorców, reklamowaną w mediach. Czy jednak rzeczywiście jest to tak korzystne rozwiązanie? Przekonajmy się.

Na początku troszkę teorii: co właściwie różni leasing od kredytu? Leasing jest umową cywilnoprawną między stroną finansującą (leasingodawcą) a leasingobiorcą, który w zamian za systematycznie płacone raty ma prawo korzystać z danego przedmiotu – w tym wypadku auta. W odróżnieniu od kredytu, gdzie od początku jesteśmy współwłaścicielem pojazdu, w przypadku leasingu to instytucja finansująca jest prawnym posiadaczem samochodu i dopiero po zakończeniu umowy leasingobiorca może go odkupić. Plus jest taki, że cena jest ustalona odgórnie w dniu podpisywania umowy, więc w porównaniu do wartości rynkowej, leasingobiorca wykupuje auto za półdarmo. Jeśli potrzebuje reprezentacyjnego samochodu, budującego wizerunek firmy, może zawrzeć umowę leasingu odnawialnego (jaki ma w ofercie choćby Europejski Fundusz Leasingowy). Wówczas opłaca u się w ogóle nie wykupywać samochodu, a po prostu wziąć w leasing nowszy model.

Standardowo umowę podpisuje się na dwa − trzy lata. Większość placówek wydłuża czas umowy maksymalnie do pięciu lat, choć niektórzy (jak Getin Leasing) nawet do 7 lat. Ofert jest naprawdę wiele. Aby nie zagubić się w gąszczu reklam, warto ograniczyć się do sprawdzonych instytucji, najlepiej banków. W tak istotnej kwestii jak finanse lepiej zaufać profesjonalistom niż firmie, której jedynym namiarem jest krzykliwa reklama w Internecie. Warto też zwrócić uwagę na oferty banków samochodowych, dostępne w salonach wybranych marek (Toyota Bank, Volkswagen Bank, Fiat Bank). Działają w porozumieniu z dealerami i w związku z tym mają często łączone promocje, jak choćby tu: http://www.renaultfinansowanie.pl/finansowanie

Leasing samochodów szczególnie opłaca się przedsiębiorcom, bo formalnie rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu. Dzięki zwiększonym kosztom, właściciele firm zmniejszają podstawę opodatkowania i w efekcie płacą fiskusowi mniej. Jednocześnie zachowują płynność finansową – mogą swobodnie obracać gotówką, bo nie wydali jej na samochód. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest elastyczność spłaty rat, jaką proponuje choćby Pekao Leasing. To szczególnie korzystne w przypadku firm mających najwięcej zleceń sezonowo. Przedsiębiorcy cenią sobie leasing także z tego względu, że umowa może uwzględniać adaptację samochodu do celów firmy, np. dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, przekształcenie  w chłodnię, czy wyposażenie w kabinę sypialną.

Najważniejsze jednak, że samochód jest relatywnie tańszy, bo leasingodawca (jako stały klient) ma wyrobione zniżki u producenta. Gdybyśmy sami kupowali samochód za gotówkę lub na kredyt, nie moglibyśmy liczyć na podobny upust. Z tego względu wiele osób prywatnych interesuje się leasingiem konsumenckim. To rozwiązanie  korzystne dla tych, którzy nie dostaliby kredytu, bo np. mają inne, znaczące obciążenia finansowe (np. duży kredyt hipoteczny). Z drugiej strony jednak – nie mając firmy, nie skorzystają z odliczeń, a rata leasingowa (ze względu na krótszy czas trwania umowy) jest wyższa niż kredytowa, koszty mogą więc być bardzo obciążające dla domowego budżetu. Poza tym auto w leasingu musi mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenia: na pewno AC i NNW, często też uzupełniające GAP. W ten sposób zabezpieczamy się przed koniecznością spłacania samochodu, który np. ktoś nam ukradł. Jednak koszty, jakie wiążą się z tym rozwiązaniem, są zazwyczaj zbyt wysokie dla indywidualnego klienta.

Wniosek nasuwa się sam: z zalet leasingu skorzystają przede wszystkim przedsiębiorcy. Osobom prywatnym najczęściej bardziej opłaca się kredyt, chyba, że mają skomplikowaną sytuację finansową. Wówczas warto rozważyć leasing konsumencki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 miesięcy temu

2immunology


0
Would love your thoughts, please comment.x