< Wróć

Wspomnień czar, czyli piosenki lat 40., 50. i 60.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Lata czterdzieste, pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to dla wielu czas wspaniałych wspomnień, do których często wracają w opowieściach. Czas młodości oczywiście jest nieco idealizowany, ale nie ma to najmniejszego znaczenia. Lata czterdzieste i pięćdziesiąte to rozkwit wszelkiego rodzaju rozrywkowej muzyki. To właśnie ona królowała na parkietach każdego dancingu i potańcówki. Jest to także czas ogromnej różnorodności muzycznej, przez co ówcześni melomani na pewno nie mogli się nudzić.

Powstaje rock’n’roll, swing, rhythm and blues, popularnością cieszy się też jazz. Usłyszymy również blues’a boogie woogie, jump blues oraz gospel. Wszystko wesołe, rozrywkowe, skoczne, prowokujące do tańca i śpiewu. Muzyka w pełni dająca pozytywną energię i radosne emocje. Do tego następuje rozkwit i rozbłysk wielu artystów, których twórczość będzie popularyzowana i chętnie słuchana przez kolejne dziesięciolecia, także po dzień dzisiejszy. Jednym z najbardziej znanych muzyków tego okresu, był oczywiście Elvis Presley, bezkonkurencyjny król rock’n’rolla. Pięćdziesiąte lata to jednakże nie tylko Elvis Presley, ale także wielu innych znamienitych artystów jak: Frank Sinatra, Eddie Fisher, James Brown, Benny Goodman czy Glenn Miller. Wiele przebojów powyższych artystów, nie tylko z wielką nostalgią, ale również z pewną dumą słuchamy po dziś dzień. Co interesujące, muzyka ta jest równie atrakcyjna dla osób, które lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte (w Polsce przeboje docierały z opóźnieniem) pamiętają z autopsji, jak i dla osób, które urodziły się już w dwudziestym pierwszym wieku. To się nazywa prawdziwa muzyka ponadczasowa.

Do muzyki ponadczasowej, niewątpliwie należą także przeboje lat sześćdziesiątych. Jest to czas Jimiego Hendrixa, Janis Joplin, Niny Simone, czy chociażby z polskiej sceny muzycznej, Ireny Santor. Wspaniały czas, w którym była tworzona przepiękna muzyka. Różnorodność byłą także imponująca. Delikatne brzmienia balladowe, poprzez jazz, swing i inne rytmiczne gatunki, poprzez rozwój rocka i schyłek rock’n’rolla. Wszystko to sprawiło, że lata sześćdziesiąte zostały zapamiętane jako energiczny i bogaty w dobre brzmienie okres, których przeboje chętnie i często słuchamy dzisiaj. Jeżeli chcecie posłuchać wyżej wymienionych przebojów w pogoda online — zapraszamy serdecznie na stronę fm.tuba.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x