< Wróć

Leasing auta firmowego – 7 najpopularniejszych pytań i odpowiedzi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wokół leasingu narosło wiele mitów i niedopowiedzeń – warto raz na zawsze je rozwiać. Odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają osoby rozważające tę opcję finansowania auta.

Czy aby wziąć leasing, muszę mieć firmę? Od 2011 roku – już nie. Jednak ze względu na fakt, że rata jest wysoka, a na odliczenia nie możemy liczyć, leasing konsumencki opłaca się tylko tym osobom prywatnym, które nie mogą wziąć kredytu (bo np. mają spłacają już duży kredyt hipoteczny).

Jestem przedsiębiorcą. Jakie korzyści daje mi leasing? Po pierwsze: nie angażując firmowej gotówki przedsiębiorca utrzymuje płynność finansową. Po drugie: leasing operacyjny to usługa, więc podatek można sobie odpisać. Cała rata leasingowa (część kapitałowa +odsetki) stanowi koszt uzyskania przychodu, podobnie jak opłata wstępna i koszty użytkowania auta. Po trzecie: skoro auto kupuje leasingodawca, to jako stały nabywca ma już upusty u dealera – więc samochód jest tańszy.

Czy muszę wnosić opłatę wstępną? Kiedyś rzeczywiście był taki obowiązek, ale obecnie coraz częściej pojawiają się oferty z opcją 0% opłaty wstępnej, jak np. http://www.nissanfinance.pl/finansowanie/leasing – warto śledzić propozycje banków samochodowych, bo to one najczęściej łączą własne promocje z upustami u dealera.

Na jak długo mogę wziąć leasing? Niektóre instytucje wydłużają umowę nawet do 7 lat, ale standardowo jest ona zawierana na okres 2-5 lat (prawo podatkowe wymaga, aby umowa trwała minimalnie 40% czasu amortyzacji, czyli dwa lata w przypadku auta osobowego). Po upływie tego czasu możemy wykupić auto za wcześniej ustalony procent jego początkowej ceny, albo odnowić umowę i wziąć w leasing nowszy model.

Co oznacza hasło Leasing 100%? Standardem są umowy 103-105%. Przy krótkim okresie leasingowania i znaczącej opłacie wstępnej jest możliwa opcja leasingu 100% – co oznacza, że wszelkie koszty, procedury i obsługa są wliczone w cenę auta w leasingu. To rzeczywiście korzystne rozwiązanie, ale musimy liczyć się z koniecznością wniesienia czynszu inicjalnego – ok. 25% wartości auta.

Jak wyglądają procedury? W większości placówek do wniosku musimy przedstawić dokumenty rejestrowe firmy, NIP, REGON i dowód lub paszport potwierdzający naszą tożsamość. Wniosek jest weryfikowany, a po pozytywnej decyzji następuje podpisanie umowy. Obecnie procedury są maksymalnie uproszczone i elastyczne, umożliwiając formę spłaty rat leasingowych, dostosowaną do profilu firmy.

Czy leasing jest bezpiecznym rozwiązaniem? Dzięki dedykowanym mu ubezpieczeniom – zdecydowanie tak. Podstawowa opcja ubezpieczenia leasingu dotyczy trwałej niezdolności do pracy lub śmierci ubezpieczonego, w rozszerzonej wersji – także hospitalizacji. Warto rozważyć również GAP, który w przypadku zaistnienia szkody całkowitej wyrównuje różnicę między naszym zobowiązaniem a kwotą wypłacaną z AC.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x