< Wróć

3 sposoby, które uchronią cię przed wyłudzeniem kredytu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pożyczki przez internet to obecnie jeden z najprostszych sposobów na zdobycie dodatkowej gotówki. Nie musimy wypełniać stosu formalności, a pieniądze mogą się znaleźć na naszym koncie nawet w ciągu 15 minut.

Chociaż popularność chwilówek stale rośnie, w dalszym ciągu wiele osób obawia się, że jest to niebezpieczna forma pożyczania. Tymczasem, jeśli prawidłowo zadbamy o ochronę naszych danych osobowych, możemy skutecznie zabezpieczyć się przed wyłudzeniem zobowiązań finansowych na nasze nazwisko.

Pamiętaj o dobrych nawykach

Bardzo często wydaje nam się, że podawanie danych takich jak imię i nazwisko, PESEL, czy numer dowodu osobistego nie jest niczym niebezpiecznym. Tracąc czujność, możemy bardzo łatwo paść ofiarą oszustów. Nigdy nie należy podawać informacji na swój temat osobom, które do nas dzwonią lub kontaktują się z nami drogą elektroniczną. Jeśli swoje dane osobowe znajdziemy na fakturach lub dokumentach, których chcemy się pozbyć, najlepiej wrzucić je do niszczarki, aby mieć pewność, że nie dostaną się w niepowołane ręce. Podobna zasada dotyczy przekazywania dowodu tożsamości osobom trzecim. Nie zgadzajmy się na pozostawienie dowodu w zamian za wypożyczenie sprzętu sportowego. Zgodnie z ustawą z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, żądanie pozostawienia dokumentów z zastaw, jest działaniem niezgodnym z prawem, za które grozi kara pozbawienia wolności do jednego miesiąca lub kara grzywny.

Przeczytaj również: Kradzież danych osobowych – jak się uchronić

Dowiedz się, jak zastrzec swój dowód

Kiedy zorientujemy się, że zgubiliśmy dowód osobisty lub ktoś nam go ukradł, powinniśmy działać szybko i zdecydowanie. Niestety, wiele osób reaguje w takich sytuacjach paniką, krzykiem i złością, co działa wyłącznie na naszą niekorzyść. Dokument tożsamości możemy zastrzec za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej (BIK) lub banku, w którym posiadamy rachunek. W pierwszym przypadku musimy wejść na stronę internetową BIK-u, założyć bezpłatne konto w serwisie, a następnie wybrać w swoim panelu użytkownika opcję “zastrzegam dowód”. Osoby, które mają konto w BIK-u, mogą zastrzec dowód w każdym miejscu i o każdej porze. Informacja o zastrzeżeniu dokumentów trafia do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, z którego korzystają wszystkie banki, operatorzy telefonii komórkowej, Poczta Polska, notariusze, hotele, wypożyczalnie oraz agencje nieruchomości. Aby zastrzec dokument tożsamości w banku, musimy udać się do oddziału banku, w którym mamy konto lub znaleźć placówkę, która przyjmuje zgłoszenia od wszystkich klientów.

Aktywuj alerty BIK

Szybkie chwilówki przez internet stały się popularne głównie ze względu na krótki czas oczekiwania na pieniądze oraz minimalną liczbę formalności. Zazwyczaj, aby wnioskować o pożyczkę online, wystarczy dowód osobisty, adres e-mail, numer konta bankowego oraz numer telefonu komórkowego. Najprostszym, a jednocześnie bardzo skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed wyłudzeniem zobowiązań finansowych na swoje dane jest uruchomienie alertów w BIK. Jak działa ta usługa? Za każdym razem, gdy staramy się o kredyt lub pożyczkę, bank lub firma pożyczkowa zgłasza się do BIK-u z zapytaniem o naszą historię kredytową.

Osoby, które włączyły alerty w BIK, zostają powiadomione SMS-owo lub mailowo, gdy któraś z instytucji zgłasza się z taką prośbą. Jeśli otrzymamy wiadomość z BIK, a nie składaliśmy w tym czasie wniosku o pożyczkę lub kredyt, istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś chce bezprawnie posłużyć się naszym nazwiskiem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x