< Wróć

Lokata czy konto oszczędnościowe – jak sposób oszczędzania wybrać?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Oszczędzanie zdecydowanie nie jest mocną stroną Polaków. Dobrym znakiem jest jednak to, że coraz więcej osób przekonuje się do produktów oszczędnościowych, takich jak lokaty, czy konta oszczędnościowe. Który sposób na pomnażanie gotówki jest lepszy? Wszystko zależy od naszych preferencji. Zarówno jeden jak i drugi produkt, to sprawdzone i pewne inwestycje zapewniające zysk.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to produkt, który jest połączeniem zwykłego rachunku osobistego i lokaty. Dzięki niemu można oszczędzać, nie zamrażając swojej gotówki. Można mieć ją zawsze pod ręką i w razie potrzeby wypłacić. Konta oszczędnościowe nie są jednak dobrymi rachunkami na co dzień. Na ogół tylko jeden przelew w miesiącu z takiego konta jest darmowy, reszta ma naliczane dosyć wysokie opłaty. Rachunki te lepiej jest traktować jako miejsce do deponowania oszczędności i korzystać z nich tylko w nagłych przypadkach.

Lokaty bankowe

Decydując się na lokatę dobrze jest najpierw przeanalizować ile pieniędzy jesteśmy w stanie zamrozić. Musimy liczyć się z tym, że deponując swoje oszczędności w ten sposób, nie będziemy mieli do nich dostępu przez określony czas. W zamian za to otrzymamy wyższe oprocentowanie niż w przypadku konta oszczędnościowego. Zerwanie lokaty przed czasem grozi utratą części, a czasem nawet wszystkich zebranych do tej pory odsetek. Jeśli wiemy, że gotówka może nam się przydać w najbliższym czasie, to w takim przypadku lepiej będzie wybrać krótszy okres depozytu. Aktualnie oprocentowanie lokat nie jest tak wysokie jak jeszcze kilka lat temu. Pozytywem jest to, że banki generują coraz więcej promocji, dzięki którym można podwyższyć oprocentowanie do całkiem zadowalającego poziomu. Porównanie oprocentowania można znaleźć m.in. na polskabankowosc.com.pl/ranking-lokat-bankowych.

Zarówno konta oszczędnościowe jak i lokaty to sprawdzone sposoby na pewną inwestycję naszej gotówki, zapewniające zysk. To który z produktów wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od tego na czym nam bardziej zależy i na co możemy sobie pozwolić. Lokata oznacza zamrożenie gotówki na pewien czas, ale za to wyższy zysk. Konta oszczędnościowe zapewnią nam stały dostęp do gotówki, jednak otrzymane odsetki będą nieco niższe w przypadku lokaty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

3newcomer


0
Would love your thoughts, please comment.x