< Wróć

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Spłacanie jednego długu poprzez zaciągnięcie następnego to najszybszy sposób na uwikłanie się w spiralę zadłużenia. Łatwa dostępność pożyczek i kredytów powoduje, że pożyczamy coraz więcej. Niestety, nie zawsze tak łatwo możemy spłacić swoje zobowiązania.

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że aż 37 procent gospodarstw domowych w Polsce ma długi. Łączna kwota tych zobowiązań przekracza 630 miliardów złotych. Inne badania wskazują, że wśród pożyczających aż 2,38 miliona Polaków nie reguluje swoich zobowiązań terminowo. To pierwszy krok do znacznie większych problemów.

Jak powstaje spirala zadłużenia?

To przede wszystkim konsekwencja nieprzemyślanego brania pożyczek i kredytów, ale również do powstania spirali zadłużenia mogą przyczynić się sytuacje losowe, na przykład choroba, utrata pracy.

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym o ryzyku powstania spirali zadłużenia jest niekorzystny stosunek wysokości rat do naszych dochodów. Gdy raty pochłaniają już połowę i więcej naszych comiesięcznych zarobków, wtedy powinniśmy poszukać dodatkowego źródła dochodów lub zacisnąć pasa i zacząć oszczędzać.

Wiele osób jednak w takiej sytuacji próbuje ratować się kolejną pożyczką. Wtedy zaczyna się niebezpieczne błędne koło, ponieważ pojawia się kolejna rata do spłaty, którą staramy się uregulować. W rezultacie niektóre osoby kończą z kilkoma lub kilkunastoma pożyczkami i kredytami na koncie, a raty mogą zacząć przekraczać wpływy.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Przede wszystkim powinniśmy przestać zaciągać kolejne pożyczki. Ratunkiem może wydawać się pożyczka konsolidacyjna, ale tak naprawdę udzielana jest ona tylko osobom w dobrej sytuacji finansowej, więc z obecnymi już długami możemy jej nie otrzymać. Najlepiej, gdy nie starcza nam na raty, skontaktować się z bankami i firmami pożyczkowymi i przedstawić swoją sytuację. Często wtedy, gdy wykazujemy chęć współpracy, instytucje te wychodzą naprzeciwko potrzebom klientów i pozwalają na rozłożenie zadłużenia na dłuższy okres.

Do odpowiedzialnego pożyczania zachęca firma Getbucks.com, która specjalizuje się w szybkich pożyczkach internetowych. Z Getbucks.com pieniądze można otrzymać szybko i wygodnie – bez wychodzenia z domu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x