< Wróć

Konto dla firm – czym się kierować przy wyborze? Poznaj nasze wskazówki

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Właśnie rozpocząłeś swoją przygodę z własnym biznesem? Chcesz założyć firmowe konto w banku, ale zupełnie nie wiesz który rachunek wybrać?
W artykule podpowiemy czym warto się kierować, wybierając konto dla firmy. Sprawdzimy również, jakie korzyści może przynieść przedsiębiorcom korzystanie z firmowego konta.

Konto dla niewielkiej firmy nie różni się zbytnio od tego, dedykowanego osobom prywatnym. Firmowy rachunek wykorzystywany jest przede wszystkim do realizacji przelewów na usługi i towary, regulowaniu firmowych zobowiązań finansowych oraz wykonywaniu przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego.

Do rachunku dołączana jest karta debetowa, którą można wypłacać pieniądze z bankomatu, płacić za zakupy w sklepach i przez internet.

Jak wybrać dobre konto dla firm?

Wybierając konto dla firm sprawdź, ile zapłacisz za jego prowadzenie. Choć wiele banków pobiera opłaty za korzystanie z rachunku, na rynku istnieją także bezpłatne konta firmowe. Może się jednak zdarzyć, że brak opłat za prowadzenie konta, bank zrekompensuje sobie wysokimi opłatami za przelewy, użytkowanie lub wydanie karty debetowej. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, koniecznie zwróć na to uwagę.

Opłaty za przelewy międzybankowe

Prowadząc własną firmę, będziesz wykonywał zdecydowanie więcej przelewów niż pracując na etacie. W każdym miesiącu będziesz zobowiązany odprowadzić do ZUS-u składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, a do urzędu skarbowego przelać środki z tytułu podatku dochodowego i VAT-u.

Do tego dochodzą standardowe płatności za usługi i towary oraz opłaty za usługi księgowe, wynagrodzenie pracowników lub podwykonawców oraz czynsz. Jeśli wybierzesz konto, umożliwiające realizację darmowych przelewów, zaoszczędzisz naprawdę sporo pieniędzy.

Co ważne, w wielu bankach płatności do ZUS-u oraz US są traktowane jako „przelewy specjalne”. Zanim wybierzesz konto, upewnij się, że – podobnie jak przelewy międzybankowe – są one darmowe.

Opłaty za przelewy wewnętrzne

Nie mniej ważne od wysokości opłat za przelewy międzybankowe są te za przelewy wewnętrzne. Mowa tu o transferach pomiędzy kilkoma rachunkami w tym samym banku.

Koszty przelewów wewnętrznych będą szczególnie istotne dla przedsiębiorców, posiadających dodatkowe konto walutowe czy rachunek oszczędnościowy. Możliwość nieograniczonego, bezpłatnego transferu środków z pewnością ułatwi zarządzenie firmowym budżetem.

Przejrzysta struktura i łatwy dostęp do poszczególnych części serwisu bankowości elektronicznej

Jeśli korzystasz ze swojego rachunku przez internet, wybierz bank, którego serwis transakcyjny posiada przejrzystą strukturę i jest przyjazny użytkownikowi.

Intuicyjna nawigacja, książka adresowa oraz baza odbiorców zdefiniowanych z pewnością ułatwią codzienne użytkowanie konta.

Dodatkowe udogodnienia

Dobre konto firmowe powinno umożliwiać przedsiębiorcom dostęp do innych produktów finansowych, które mogą być istotnym wsparciem podczas prowadzenia działalności.

Mowa tu zarówno o produktach, które pozwolą zainwestować nadwyżki finansowe (lokaty, rachunki oszczędnościowe inne produkty inwestycyjne), jak również o tych, które pomogą wesprzeć działania przedsiębiorcy w okresie intensywnych inwestycji (linia kredytowa, kredyt obrotowy).

Doskonałym przykładem firmowego rachunku z „bonusami” jest ten, oferowany na przykład przez Toyota Bank.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1address


0
Would love your thoughts, please comment.x