< Wróć

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Myślę, że wielu z was dysponuje pewnym budżetem gotówki i wielu zastanawiało się nad ich pożyczeniem z pewnym zyskiem. Jednak pytanie jak zrobić to bezpiecznie, by nie zostać oszukanym, pewnie zastanawia każdego. Warto z pewnością dowiedzieć się jakich błędów przy pożyczaniu pieniędzy unikać, aby w późniejszym czasie nie nabawić się problemów z jej odzyskaniem. Pożyczkodawcy często nie dość dostatecznie zabezpieczają się o pożyczane pieniądze.

Pierwszą i złotą zasadą jest unikanie pożyczania pieniędzy na słowo. Udzielając prywatne pożyczki gotówkowe, warto pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Nie ważne, czy to znajomi, czy obca osoba, zawsze warto sporządzić odpowiednią umowę o pożyczce. Poprzez taką umowę, dający pożyczkę jest zobowiązany przekazać daną kwotę pożyczkobiorca, natomiast ten zobowiązuje spłacić tę ilość pieniędzy w określonym terminie. Jeśli chodzi o kodeks cywilny, to uregulowanie pożyczki nie jest tam zbyt szeroko opisane, a znajdziemy tam jedynie kilka przepisów w tym temacie. Głównym z nich jest zapis, że pożyczka powyżej kwoty 500 złotych, powinna zostać potwierdzona na piśmie. Takie pokwitowanie, daje nam potwierdzenie zawarcia transakcji i przekazaniu pieniędzy, co może przydać się w razie jakichkolwiek problemów ze spłatą pożyczki, przez pożyczkobiorcę.

Dodatkowym zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy może być przekazanie pieniędzy na konto bankowe, mamy wtedy potwierdzenie, że pieniądze takie zostały przekazane zgodnie z umową. Jeśli dochodzi do przekazania pieniędzy z rąk, do rąk, to warto dodatkowo sporządzić potwierdzenie przekazanej kwoty.

Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu pożyczki, najlepszym na to sposobem jest poręczenie innej osoby za dług pożyczkobiorcy, czy też wziąć w zastaw równie wartościową rzecz, co wzięta pożyczka. Przy dużych kwotach może to być nawet hipoteka na nieruchomość pożyczkobiorcy. W wypadku poręczenia, w razie gdy pożyczkobiorca nie będzie spłacał kredytu, jego poręczyciel zobowiązany jest do spłaty jej zamiast niego. W przypadku zastawu, prócz umowy, konieczne jest również wydanie rzeczy ruchomej.

Trzymając się tych wskazówek, można zabezpieczyć się przy pożyczaniu pieniędzy, tak by nie mieć później kłopotów z odzyskaniem swojej gotówki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x