< Wróć

Pożyczki w bankach i parabankach – czym różnią się te instytucje?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pieniądze możemy pożyczyć zarówno w banku, jak i parabanku. Większość z nas nie jest świadoma różnic istniejących między tymi dwoma instytucjami. Tymczasem są one naprawdę ogromne.

Nadzór

Działalność banków jest bardzo szczegółowo regulowana oraz nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obowiązujące na terenie naszego kraju prawo bankowe kształtuje działanie banków i zasady udzielania przez nie kredytów. W przypadku parabanków Komisja Nadzoru Finansowego nie ma nic do powiedzenia. Ich działalność regulowana jest przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Podstawowym zadaniem parabanków jest udzielanie pożyczek. Ich przeznaczenie jest podobne do kredytów gotówkowych, które zaciągnąć możemy w banku. Co ważne, parabanki nie mogą – w odróżnieniu od banków – przyjmować środków finansowych w depozyt.

Proces udzielania pożyczki

Tym, co odróżnia banki od parabanków jest także przebieg procesu pożyczania pieniędzy. W tym wypadku zdecydowanie lepiej wypadają pożyczki w parabankach. Procedura ich udzielania jest bowiem znacznie prostsza. Osoba chcąca pożyczyć pieniądze nie zderza się z tak wielkimi formalności, jak ma to miejsce w przypadku banków.

W zdecydowanej większości przypadków nie trzeba okazywać zaświadczenia o wysokości dochodów i zatrudnieniu. Unikamy także sprawdzenia w Biurze Informacji Kredytowej. Zanim otrzymamy kredyt w banku – zwłaszcza ten na naprawdę dużą kwotę – mogą minąć całe tygodnie. Tymczasem w parabanku pożyczkę możemy otrzymać zaledwie w ciągu kilku godzin.

Kwoty i okres kredytowania

Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypadają banki. Pożyczki w bankach udzielane są na dużo wyższe kwoty niż w parabankach. Podobnie jest, jeśli chodzi o czas kredytowania. W banku można liczyć na zdecydowanie dłuższy.

Koszty

Jeśli porównamy banki z parabankami, to okaże się, że pożyczanie pieniędzy w parabanku wiąże się z koniecznością poniesienia zdecydowanie większych kosztów. Pożyczka w parabanku kosztuje zdecydowanie więcej niż w banku. To między innymi dlatego produkty finansowe oferowane przez parabanki są tak łatwo dostępne.

Co wybrać – bank czy parabank?

Z całą pewnością nie jest to decyzja łatwa. Jej podjęcie powinno być poprzedzone szczegółową analizą własnej sytuacji finansowej, potrzeb i oczekiwań. Jeśli samodzielnie nie potrafimy tego zrobić, warto poradzić się pośrednika kredytowego ze strony Dobre Kredytowanie. To specjalista posiadający rozległą wiedzę na temat działania rynków finansowych. Pomoże znaleźć najbardziej korzystny kredyt. Zanim skierujemy swoje kroki do parabanku powinniśmy uświadomić sobie, że ta zajmująca się udzielaniem pożyczek instytucja znacznie różni się od banku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x