< Wróć

Limit odnawialny w firmie pożyczkowej –  sprawdź, jak to działa

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W ofercie instytucji pozabankowych można znaleźć nie tylko chwilówki oraz pożyczki ratalne, ale również limity pożyczkowe, zwane także szybkimi pożyczkami odnawialnymi. Szczegóły działania i koszty korzystania z tych ostatnich mogą być różne w zależności od firmy pożyczkowej. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie zapoznać się z treścią umowy pożyczki odnawialnej.

Wspomniany dokument musi mieć czytelną formę i przejrzyste, niebudzące żadnych wątpliwości, zapisy. Musi być możliwie jak najkrótszy, ale zarazem precyzyjnie regulować najistotniejsze dla obu stron umowy kwestie. W umowie powinien znaleźć się również fragment, w którym pożyczkodawca precyzyjnie definiuje najważniejsze pojawiające się w niej terminy. Poniżej przedstawiamy, jakie terminy związane z limitem pożyczkowym musi znać klient, by móc ocenić, czy ma do czynienia z faktycznie dobrą i uczciwą ofertą. Ich znajomość pozwoli mu również lepiej zrozumieć zasady korzystania z limitu odnawialnego.

Konto pożyczkobiorcy

Klient, ubiegając się o limit odnawialny w firmie pożyczkowej, najczęściej w pierwszej kolejności rejestruje się na jej stronie internetowej. Na podstawie podanych przez niego danych osobowych i kontaktowych tworzony jest jego profil (konto) pożyczkobiorcy, do którego będzie mógł się logować za pośrednictwem hasła i loginu. Konto zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące pożyczki, a także pozwala składać dyspozycje wypłaty środków i ewentualnie korzystać z innych funkcji, przewidzianych przez pożyczkodawcę.

Limit pożyczki odnawialnej

Stanowi on kwotę udostępnionej pożyczki odnawialnej, z której pożyczkobiorca może dowolnie korzystać w czasie obowiązywania umowy. Wysokość przyznanego limitu może sięgać od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zależy ona nie tylko od szczegółów oferty firmy pożyczkowej, ale również uzyskiwanych przez klienta dochodów, czy jego historii spłaty dotychczasowych zobowiązań.

Dostępny limit odnawialny

To kwota środków przyznanych w ramach limitu odnawialnego, która pozostaje w danym momencie do dyspozycji pożyczkobiorcy. W instytucjach pożyczkowych takich jak Euroloan, informację o jej wysokości klient znajdzie na udostępnionym mu koncie.

Dyspozycja wypłaty

To swego rodzaju oświadczenie, zawierające żądanie wypłaty określonej części lub całości dostępnego limitu odnawialnego. Pożyczkobiorca każdorazowo zgłasza je za pośrednictwem swojego profilu i nie musi załatwiać przy tym żadnych dodatkowych formalności. W praktyce, wymaga to najczęściej jedynie zaznaczenia odpowiednich opcji i wpisania wybranej kwoty w serwisie internetowym firmy pożyczkowej.

Kwota minimalna i dzień jej spłaty

Limit odnawialny w firmie pożyczkowej, podobnie jak bankowy limit odnawialny, nie wiąże się z koniecznością regularnego spłacania ustalonej wysokości rat. Pożyczkobiorca jest zobowiązany spłacać jedynie określoną przez siebie kwotę minimalną powstałego zadłużenia – może ona wynosić na przykład 20, 50 czy 100 zł. Wybrana wartość musi jednak mieścić się w dopuszczalnym, ustalonym przez pożyczkodawcę przedziale. Musi przy tym wpłynąć na konto nie później, niż w dniu spłaty kwoty minimalnej, który również określa pożyczkobiorca.

Tabela opłat i prowizji

To jedna z najistotniejszych pozycji w umowie pożyczki odnawialnej. Zawiera wykaz wszystkich opłat i prowizji, jakie pożyczkobiorca poniesie w związku z jej zawarciem. O ile koszty z tytułu oprocentowania pożyczki i opłaty za zwłokę w jej spłacie występują zawsze, o tyle samo udostępnienie limitu odnawialnego może być całkowicie bezpłatne. Oznacza to, że można spotkać oferty, w przypadku których w zasadzie jedynym kosztem są odsetki – naliczane od faktycznie wykorzystanej kwoty limitu.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

To całkowity koszt pożyczki odnawialnej ponoszony przez pożyczkobiorcę, wyrażony w stosunku rocznym jako wartość procentowa całkowitej kwoty przyznanego limitu. W umowie pożyczki odnawialnej powinna być wskazana nie tylko konkretna wielkość RRSO, ale również założenia, które zostały przyjęte do jej wyliczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Limit odnawialny oferowany przez firmy pożyczkowe jest pod wieloma względami podobny do bankowego limitu odnawialnego (linii kredytowej, kredytu odnawialnego). Główna różnica polega tutaj na tym, że w przypadku tego pierwszego produktu środki nie są udostępniane bezpośrednio na rachunku osobistym – pożyczkobiorca zleca dyspozycję wypłaty na rachunek za pośrednictwem osobnego konta. To wprawdzie dodatkowa formalność, niemniej jednak należy pamiętać, że produkty firm pożyczkowych są łatwiej dostępne, niż produkty kredytowe. Inaczej mówiąc, firmy te stosują nieco mniej restrykcyjne przepisy w zakresie oceny wniosku pożyczkowego, niż instytucje bankowe.

https://www.euroloan.pl/

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1iceberg


0
Would love your thoughts, please comment.x