< Wróć

Na co warto uważać decydując się na fundusze inwestycyjne?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Porażki na samym początku przygody z funduszami inwestycyjnymi mogą skutecznie zniechęcić do takiego sposobu pomnażania kapitału. W zmniejszeniu ryzyka ich wystąpienia pomoże znajomość najczęstszych błędów, jakie popełniają początkujący inwestorzy.

Fundusze inwestycyjne to atrakcyjna alternatywa zarówno dla samodzielnego inwestowania na giełdzie, jak i oszczędzania na lokatach czy obligacjach skarbowych. Mają większy potencjał zysku niż te dwa ostatnie instrumenty, a w przeciwieństwie do akcji nie wiążą się z koniecznością posiadania rozległej wiedzy finansowej i inwestycyjnej. Decydując się na produkty TFI trzeba jednak uważać, by nie popełnić żadnego błędu, który mógłby skutecznie przeszkodzić w osiągnięciu sukcesu inwestycyjnego. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze i zarazem najbardziej dotkliwe w skutkach.

Brak strategii i celu inwestycyjnego

Jeszcze przed zakupem jednostek uczestnictwa danego funduszu, inwestor musi określić cel inwestycji i strategię pozwalającą na jego osiągnięcie. Powinien również zastanowić się, jaka sytuacja rynkowa mogłaby skłonić go do przedwczesnej sprzedaży jednostek. Brak strategii zarówno przy wchodzeniu jak i wychodzeniu z funduszu to prosta droga do wyboru nieodpowiedniego rodzaju produktu, a także utraty kontroli nad inwestycją.

Fundusz inwestycyjny nieodpowiadający poziomowi awersji do ryzyka

Nadrzędnym celem każdego inwestora jest osiągnięcie możliwie jak najwyższej stropy zwrotu. Co oczywiste jednak, im wyższy jest potencjał zysku danego funduszu, tym większe generuje on ryzyko inwestycyjne. Część inwestorów niestety o tym zapomina i wybiera produkty, które nie odpowiadają poziomowi ich awersji do ryzyka. Decydują się na agresywne fundusze akcyjne, które dają wprawdzie szanse na uzyskanie wysokich dochodów, ale zarazem odznaczają się wahaniami wartości sięgającymi nawet 20-30 proc. w skali roku. W okresie dynamicznych spadków często zaczynają działać pod wpływem impulsu i w panice z dużą stratą sprzedają jednostki funduszu.

Fundusz źle dopasowany do założonego horyzontu inwestycyjnego

Z obserwacji rynku funduszy inwestycyjnych wynika, że fundusze obligacyjne sprawdzają się w kontekście inwestycji trwającej 2-3 lata, mieszane 4-6 lat, natomiast akcyjne 7 i więcej lat. Oznacza to, że środki, które będą potrzebne za kilkanaście miesięcy należy inwestować zupełnie inaczej, niż oszczędności, które mogą zostać „zamrożone” na 5 czy 10 lat. Tymczasem mało doświadczeni inwestorzy kupują jednostki funduszy akcyjnych za pieniądze, po które zamierzają sięgnąć już w najbliższych miesiącach. Takie inwestycje obarczone są bardzo wysokim ryzykiem i w większości przypadków kończą się niepowodzeniem.

Zakup jednostek tylko jednego funduszu

Każdy, kto chce efektywnie pomnażać swój kapitał powinien dążyć do posiadania dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Inaczej mówiąc, powinien lokować swoje oszczędności w różne klasy aktywów: akcje, obligacje oraz surowce. Jeśli chodzi konkretnie o fundusze inwestycyjne, to powinien inwestować w kilka różnych, nieskorelowanych ze sobą produktów TFI. Dywersyfikacja pod względem sektorowym czy geograficznym redukuje wahania wartości portfela funduszy i zapobiega dotkliwym stratom.

Brak znajomości produktów TFI

Początkujący inwestorzy mają również tendencję do kupowania jednostek funduszy, na temat których mają niewielką wiedzą. Zdarza się, że swoją decyzję zakupową podejmują wyłącznie na podstawie dobrych wyników historycznych funduszu, tymczasem te ostatnie wcale nie gwarantują, że wypracuje on wysokie stopy zwrotu również w przyszłości. Przed rozpoczęciem inwestycji, zawsze należy dokładnie przeanalizować wszystkie najważniejsze parametry wybranego funduszu: politykę inwestycyjną, potencjał zysku, czy też poziom oraz specyfikę generowanego ryzyka. Pomocna będzie w tym porównywarka funduszowa db Navi (https://fundusze.deutschebank.pl), dzięki której można z łatwością sprawdzić i porównać blisko 900 dostępnych na polskim rynku funduszy. Co ważne, pozwala ona przy tym korzystać ze specjalnych filtrów, które usprawniają poszukiwania najlepszych rozwiązań.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1national


0
Would love your thoughts, please comment.x