< Wróć

Nowa Zelandia wyspy – co warto zobaczyć?

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Nowa Zelandia nie jest miejscem, które masowo odwiedzają turyści. A jednak to wyspiarskie państwo słynie z piękna i potęgi natury, w której człowiek może się rozgościć. Jest jednak tylko gościem, bo to właśnie natura – misie koala, lasy eukaliptusowe, wodospady kangury i rafa koralowa – grają pierwsze skrzypce. Wizyta w Nowej Zelandii to podróż do najdalszego miejsca na ziemi, to podróż marzeń!

MUZEUM NARODOWE NOWEJ ZELANDII (Te Papa Tongarewa)

Muzeum znajduje się w stolicy Nowej Zelandii – w Wellington. Powstało w 1865 roku i składa się z pięciu pięter. Każde piętro zaskakuje obrazowaniem fauny i flory oraz spektakularnych zjawisk tj. np. trzęsienie ziemi i wybuch wulkanu. Jeden poziom dedykowany jest historii Nowej Zelandii wraz z akcentami współczesności – feminizmem i walką z nietolerancją rasową, płciową i seksualną. Na zwiedzających czekają też między innymi zbiory sztuki Maorysów, prehistoryczne ptaki i ryby oraz interaktywne atrakcje. Co najmniej kilka godzin zwiedzania to nie tylko edukacyjny kontakt z doświadczeniem i kulturą Nowej Zelandii, ale też świetna zabawa.

GÓRY BŁĘKITNE

Odwiedzając Australię, można zdobyć szczyty Gór Błękitnych, położonych 100 km od Sydney. Park Narodowy Gór Błękitnych jest w grupie obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Góry Błękitne to mnóstwo ścieżek trekkingowych, oznaczonych według stopnia trudności. Rzadko się zdarza, by górskie trasy były też przystosowane do osób na wózkach inwalidzkich – tak jednak jest w Australii! Nie ma żadnych ograniczeń, by wspinać się po szlakach i zdobywać szczyty, punkty widokowe, kaniony czy górskie rzeki.

JEZIORO TEKAPO

Polodowcowe jezioro Tekapo znajdujące się w miejscowości o tej samej nazwie zachwyca krystaliczną, niebieską wodą. Kolorystyka jeziora współgra z tłem — widokiem szczytów Południowych Alp. Tekapo ma powierzchnię o wartości 87 kilometrów kwadratowych i głębokość maksymalnie 120 metrów. Wpływają do niego dwie rzeki, a wypływa jedna – również Tekapo. Jezioro to jest wykorzystywane do produkowania energii elektrycznej. W pobliżu znajduje się też Pomnik Psa Pasterskiego – jeden z niewielu pomników poświęconych zwierzętom. Nowa Zelandia wyspy ma nie tylko dwie główne (Północną i Południową), ale składa się z mniejszych, których zbiorniki wody przyciągają uwagę estetów, fotografów i podróżników.

WAPIENNE JASKINIE

Zazwyczaj tworzą całe kompleksy, wypełnione podziemnymi korytarzami i pięknymi wodospadami. Najpopularniejszym miejscem jest jaskinia Waitomo. W środku żyją muchówki Arachnocampa luminosa, które rozświetlają przestrzeń, przypominając dekoracyjne lampki. Nie są to jednak żadne sztuczne światełka, ale regionalne stworzenia z rodziny grzybiarkowatych. Kiedy uczestnicy wycieczki doświadczą widoku tysiąca niebieskich punkcików, poczują się lepiej niż pod gwieździstym niebem – fenomen muchówek jest znany na całym świecie, ale niedostępny na żadnym innym obszarze.

PLAŻA KOEKOHE

Południowy wschód Wyspy Południowej to spacery nad niezwykłym wybrzeżem. Plaża Koekohe od wieków gości na swojej powierzchni olbrzymie głazy o kulistych kształtach. Stworzone głownie z błota, mułu oraz kalcytu mają średnice nawet 2 metrów i ważą 7 ton. Rozrzucone są w odstępach, na odcinku około 50 metrów. Według naukowców powstawały na przestrzeni 4 milionów lat.

MIASTECZKO MATATAMA

Północna Wyspa przyciągnie z kolei każdego sympatyka dzieł J.R.R. Tolkiena. W mieście Matatama nakręcono sceny do Hobbita i Władcy Pierścieni. Plan filmowy znajduje się na farmie – pełen jest pięknych, zielonych pagórków i dolin. To bardzo malowniczy teren, dlatego, nawet jeśli nie śledziliśmy ekranizacji powieści Tolkiena, Matatama dostarczy mnóstwo wrażeń estetycznych.

Każda podróż musi być nie tylko czasem relaksu, ale też przygód. Odkrywanie nowych miejsc, poznawanie kultury, tworzenie wspomnień i uwiecznianie chwil za pomocą aparatu, telefonu czy kamery, to doświadczenia, które podnoszą jakość życia, dają szczęście i wprowadzają w zachwyt. Oddalenie się do Nowej Zelandii to przybliżenie tak zwanego „końca świata”, po którym wszystkie wyzwania i słabości okażą się małe i możliwe do przezwyciężenia!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
paks
paks
9 miesięcy temu

Ale przecież nie trzeba jechać jakoś daleko. Zobaczcie – https://moonlightspa.pl/prezent-na-swieta-do-spa/ To taki idealny prezent na gwiazdkę dla mamy, ale również opcja na różne inne okazje. Kwestia taka, jakie macie oczekiwania.


0
Would love your thoughts, please comment.x