< Wróć

Czym różnią się fundusze ETF dystrybuujące od akumulacyjnych?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Fundusze ETF są często polecane osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem, a zatem nie mają dużej wiedzy o rynkach finansowych. Jednak wśród gamy dostępnych ETF-ów wyróżnia się ETF-y dystrybuujące i ETF-y akumulacyjne. Jaka jest między nimi różnica?

Fundusze ETF – czym są i co trzeba o nich wiedzieć?

Fundusze ETF należą do rodziny funduszy inwestycyjnych. Wyróżniają się one sposobem funkcjonowania – ich celem jest odwzorowanie określonego koszyka aktywów, np. indeksu S&P 500 (obejmującego akcje największych amerykańskich przedsiębiorstw) czy indeksu WIG20 (w jego skład wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na GPW). Jednocześnie jednostki tego rodzaju funduszy są notowane na światowych giełdach. Fundusze ETF często są określane jako „fundusze pasywne”. Ma to związek z tym, że zarządzanie nimi nie wymaga aktywnego dobierania i sprzedawania instrumentów w takim samym stopniu, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych funduszy. Jednocześnie jest to jeden z powodów, dla których są one tańsze w prowadzeniu (zarządzanie funduszem ETF zazwyczaj jest zautomatyzowane).

Aktualnie liczba funduszy ETF wciąż rośnie – inwestorzy mają zatem spory wybór. Przed zakupem funduszu ETF warto jednak ustalić, czy jest to fundusz dystrybuujący, czy akumulacyjny. Różnica między nimi sprowadza się do sposobu postępowania z dywidendą.

Czym jest dystrybuujący ETF?

Dla ETF-ów dystrybuujących charakterystyczna jest okresowa wypłata dywidendy. Wysokość dywidendy jest uzależniona m.in. od tego, ile jednostek uczestnictwa posiada dany inwestor. Dzięki posiadaniu w portfelu ETF-ów dystrybuujących inwestor zapewnia sobie dostęp do dodatkowego dochodu, którym może dowolnie rozporządzać.

Jak rozpoznać ETF-y dystrybuujące? Nie zawsze trzeba sięgać po prospekt emisyjny – czasem informacja ta jest umieszczana już w nazwie funduszu. O tym, że dany ETF jest dystrybuujący, świadczy dopisek „Dist”.

Przykładowe fundusze ETF dystrybuujące:

Wypłata dywidendy może oznaczać dla inwestora dodatkowe obowiązki – mowa tu o konieczności rozliczenia się z fiskusem z uzyskanego dochodu. Więcej o kwestiach rozliczania się w polskich warunkach można przeczytać tutaj (również w kontekście planowanych zmian w prawie).

Jaka jest istota ETF akumulacyjnego?

Dywidenda wypłacana przez spółki wchodzące w skład portfela zarządzanego przez akumulacyjny fundusz ETF jest reinwestowana – oznacza to, że inwestor nie otrzymuje środków, bo kupowane są za nie kolejne akcje spółek. Konsekwencją jest wzrost wartości funduszu ETF. W tym przypadku inwestor nie musi podejmować żadnych działań, aby zyskać – proces reinwestowania odbywa się bez jego udziału.

ETF-y akumulacyjne – analogicznie jak dystrybuujące – często są odpowiednio oznaczane. W tym przypadku przy nazwie ETF-u może pojawić się dopisek „Acc”. Jeżeli go nie ma, konieczne jest zapoznanie się z treścią prospektu emisyjnego.

Przykładowe fundusze ETF akumulacyjne:

Co wybrać – ETF dystrybuujący czy może ETF akumulacyjny?

Wybór zależy od celu, jaki zamierza osiągnąć inwestor. ETF-y w wersji dystrybuującej są polecane inwestorom, którzy mają rozbudowane portfele inwestycyjne i chcą wykorzystać zyski do własnych celów. Z kolei ETF-y akumulacyjne lepiej nadają się do pasywnego pomnażania kapitału – stąd też często korzystają z nich początkujący inwestorzy.

Najczęściej każdy fundusz jest dostępny w dwóch wersjach – dystrybuującej i akumulacyjnej. Niektóre fundusze ETF w wersji dystrybuującej mogą być notowane np. w euro na giełdzie frankfurckiej, podczas gdy wersja akumulacyjna będzie dostępna np. na giełdzie londyńskiej i w rezultacie notowana w funtach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

SAP Egypt LLC System Applications Products

[…]the time to study or stop by the material or web-sites we have linked to beneath the[…]


1
0
Would love your thoughts, please comment.x